Alkotubki na posiedzeniu sejmowych komisji

O dopuszczeniu do sprzedaży wyrobu alkoholowego w opakowaniach przypominających owocowe musy dla najmłodszych oraz o obecnych i planowanych działaniach mających na celu ochronę dzieci i młodzieży przed uzależnieniem od alkoholu rozmawiano na posiedzeniu wspólnym Komisji ds. Dzieci i Młodzieży oraz Komisji Zdrowia. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Anna Gałązka z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD.

Posiedzenie odbyło się 9 października. Wcześniej, bo już 1 października, Monika Horna-Cieślak zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia o wprowadzenie natychmiastowych zmian prawnych zabraniających sprzedaży alkoholu w opakowaniach, które przypominają produkty dla dzieci pod względem kształtu, kolorystyki i stylu graficznego.

W piśmie do producenta alkotubek RPD zwróciła się o zaprzestanie produkcji oraz sprzedaży alkoholu w tubkach przypominających produkty spożywcze dla dzieci oraz o wycofanie z rynku istniejących już partii produktów, które mogą wprowadzać w błąd oraz stanowić zagrożenie dla dzieci. Ponadto zaapelowała o zmianę polityki marketingowej w taki sposób, aby nie wprowadzała w błąd konsumentów i nie sugerowała, że produkty alkoholowe są w jakikolwiek sposób odpowiednie dla dzieci czy też mogą być przez nie bezpiecznie spożywane.

W Biurze Rzecznika Praw Dziecka odbyły się już dwa posiedzenia okrągłego stołu zainicjowane przez Fundację Off School, poświęcone sprzedaży alkoholu w Internecie osobom małoletnim.

W ramach tej inicjatywy zaproszono do współpracy przedstawicieli wielu resortów, parlamentu, e-commerce, branży spirytusowej oraz osób młodych. Zagadnienie jest szerokie i dotyka kwestii regulacyjnych, edukacyjnych – budujących świadomość oraz dostępności młodych osób do reklam.

Zgodnie z decyzją premiera Donalda Tuska, Ministerstwo Zdrowia niezwłocznie podjęło prace nad regulacjami, które mają zapobiec podobnym niepożądanym zjawiskom przyszłości. 7 października wniosek dotyczący projektowanych rozwiązań legislacyjnych skierowany został do Zespołu Programowania Prac Rządu celem uzyskania wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Alkotubki nie tylko wprowadzają w błąd, ale także celowo bagatelizują potencjalne ryzyko spożycia alkoholu przez dzieci. Młode osoby, które nie mają świadomości zawartości opakowania, mogą z łatwością sięgnąć po taki produkt, uznając go za znany im, nieszkodliwy mus owocowy. Produkty te mogą wprowadzać w błąd również dorosłych opiekunów, co stwarza wysokie ryzyko przypadkowego spożycia przez dzieci.