SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Rozpatrzeniu informacji Ministra Zdrowia na temat opieki psychiatrycznej i psychologicznej nad pacjentami onkologicznymi dotyczyło posiedzenie Podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Barbara Olszowy z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD.
W posiedzeniu 17 października udział wzięli także: posłanka Marta Golbik, przewodnicząca Podkomisji, poseł Radosław Lubczyk, przedstawiciele instytucji administracji publicznej (m.in. Ministerstwa Zdrowia, NFZ, Rzecznika Praw Pacjenta) oraz organizacji pozarządowych.
Eksperci podkreślali, że doświadczenie ciężkiej choroby jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji życiowych. W obliczu otrzymania diagnozy choroby nowotworowej, a także później – na etapie obciążającego leczenia – może dochodzić do istotnego obniżenia możliwości radzenia sobie, co nie pozostaje bez wpływu na skuteczność terapii. Dlatego bardzo istotne jest zapewnienie pacjentom odpowiedniego wsparcia (emocjonalnego, informacyjnego) już na najwcześniejszym etapie zmagania się z chorobą. Jest to kwestia szczególnie ważna dla chorujących dzieci, które mają mniejsze doświadczenie i zasoby, by mierzyć się z groźnym przeciwnikiem, a także dla ich rodziców i bliskich osób.
Aktualne przepisy prawa zobowiązują świadczeniodawców do zapewnienia udziału psychologa lub psychoonkologa w zespole prowadzącym leczenie. Dodatkowo dla świadczeń realizowanych w oddziałach szpitalnych o profilu hematologia onkologia oraz hematologia dziecięca wymagane jest zatrudnianie psychologa, a dla świadczeń realizowanych w oddziałach szpitalnych o profilu onkologia kliniczna – psychologa lub psychoonkologa.
Przedstawiciel resortu zdrowia przekonywał, że w celu zwiększenia dostępności do świadczeń psychologicznych i psychiatrycznych MZ podejmuje działania w zakresie poprawy sytuacji kadrowej, m.in. poprzez zwiększenie liczby psychologów i psychiatrów, w tym psychiatrów dzieci i młodzieży. M.in. w kwietniu 2018 r. opracowany został nowy program specjalizacji z psychologii klinicznej w zakresie psychologii klinicznej dzieci i młodzieży, zaś w czerwcu 2019 r. ogłoszony został program nowej specjalizacji z psychoterapii dzieci i młodzieży. Wprowadzane są także różnego rodzaju zachęty celem pozyskania kandydatów w ramach specjalizacji lekarskiej w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.