100-lecie Deklaracji Praw Dziecka

Trzech młodych ludzi z apelem do premiera Donalda Tuska

W Senacie RP odbyła się konferencja „Prawa dziecka. Usłyszcie Nas! 100-lecie Deklaracji Praw Dziecka”, zorganizowana z inicjatywy senator Magdaleny Kochan, damy Orderu Uśmiechu. Gościem konferencji był Jan Gawroński, społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.

– Dziecko jest pełnowartościowym człowiekiem z własnymi prawami i potrzebami, a my, dorośli, musimy je szanować i ich przestrzegać. Liczę na to, że to spotkanie, wspólna rozmowa i wsparcie takich osób, jak dzisiejsi goście sprawią, że zrobimy następny krok w stronę tego, aby dzieciom żyło się po prostu lepiej. Chcemy Was usłyszeć, ale musicie mówić bardzo mocnym głosem – mówiła marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, otwierając spotkanie 18 października 2024 r.

– Co się musiało stać w Europie 100 lat temu, że w 1924 r. Liga Narodów przyjęła deklarację genewską, która stała się podstawą Deklaracji Praw Dziecka? Co się stało, że zwrócono uwagę na los dzieci? Stała się I wojna światowa. Potem była II wojna światowa. Po jej zakończeniu, dzięki inicjatywie Polaka, Ludwika Rajchmana, powstał UNICEF – Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci – podkreślała senator Magdalena Kochan.

W 1989 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło pierwszy prawnie wiążący dokument regulujący kwestię praw dziecka – Konwencję o prawach dziecka. W 2011 r. powstał protokół III, fakultatywny do Konwencji o Prawach Dziecka w sprawie procedury składania zawiadomień. Polska podpisała go w 2013 r., ale do dzisiaj nie ratyfikowała.

Druga część konferencji miała charakter warsztatów. Dzieci i młodzież dyskutowały na temat idei Deklaracji Praw Dziecka. Debaty wspierali eksperci, m.in. sekretarz Kapituły Orderu Uśmiechu Magdalena Bogdańska-Maciak, sędzia Anna Maria Wesołowska, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. nieletnich prof. Marek Konopczyński, prezes fundacji „Nie będziesz szła sama” Dorota Stawiarska, a także senator Magdalena Kochan i dr Marek Michalak.

Spotkanie zakończyło się apelem do premiera Donalda Tuska. Poproszono w nim, aby dbał o respektowanie i szanowanie prawa dziecka w Polsce, a także o ratyfikację III protokołu do Konwencji o Prawach Dziecka.