„Poznaj. Reaguj. ZadbajMY o godne dzieciństwo” – wystawa na rzecz przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu dzieci

Elementy wystawy

„Poznaj. Reaguj. ZadbajMY o godne dzieciństwo” – to tytuł wystawy poświęconej prewencji wykorzystania seksualnego dzieci, która w dn. 21 października br. została otwarta w Kolektywnej Instytucji Kultury „Prześwit” w Warszawie. Wystawa to wspólna inicjatywa Fundacji Św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski oraz Centrum Godności Dziecka przy Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim. W otwarciu wystawy wzięła udział Monika Kamińska, dyrektorka Zespołu Komunikacji Społecznej w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka.

Wystawa składa się z blisko 100 unikatowych grafik, które zostały umieszczone na t-shirtach. Każda z tych prac przedstawia historie osób, które doświadczyły krzywdzenia w swoim życiu. Ekspozycja ma formę instalacji artystycznej, gdzie koszulki z grafikami są ułożone w formie tłumu ludzi, co symbolizuje zbiorowe doświadczenia dzieciństwa i różnorodność przeżyć.

Elementy wystawy

Autorką prezentowanych prac jest Uliana Krekhovets, ukraińska artystka, która łączy w swojej twórczości tradycyjne techniki z nowoczesnym podejściem do sztuki. Krekhovets jest nie tylko graficzką, ale także pisarką ikon oraz koordynatorką projektów artystycznych. Krekhovets podkreśla, że obecny czas, kiedy mówimy o traumach wojennych na Ukrainie, staje się odpowiedni do poruszenia problemu przemocy wobec dzieci, która często pozostaje w cieniu.

Wystawa jest jedną z inicjatyw w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, a której partnerem głównym jest RPD.

Po otwarciu wystawy odbył się panel dyskusyjny z udziałem: Moniki Sajkowskiej – przewodniczącej Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci, Karoliny Bućko – przewodniczącej Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 lat, Krystyny Shabat – szefowej Centrum Godności Dziecka przy Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim oraz Marty Titaniec – prezeski Fundacji Świętego Józefa. Panel poprowadził Tomasz  Królak z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Grafiki Uliana Krekhovets ilustrują również kurs online, który powstał w ramach międzynarodowego projektu „SAFEGUARDING”, koncentrującego się na ochronie dzieci i młodzieży w środowisku kościelnym. W przygotowanie kursu zaangażowani są przedstawiciele sześciu krajów: Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji, Węgier i Chorwacji. Kurs dostępny jest w pięciu językach.