Szkolni Rzecznicy Praw Uczniowskich w sieci

prezentacja

W Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń odbyło się kolejne Spotkanie Sieciujące Szkolnych Rzeczników Praw Uczniowskich. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentował Łukasz Korzeniowski z Zespołu Edukacji i Wychowania Biura RPD.

Na zaproszenie Damiana Jaworka, Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich przybyło blisko 90 osób.

Spotkanie 21 października 2024 r. dotyczyło głównie praw uczniowskich, roli i zadań szkolnego rzecznika praw uczniowskich, a także wyzwań, jakie stoją przed osobami, które pełnią takie funkcje w szkole. Prelekcje prowadził Łukasz Korzeniowski z Zespołu Edukacji i Wychowania Biura Rzeczniczki Praw Dziecka. Akcentował na jakie źródła prawa zwracać uwagę oraz jak skutecznie działać w oparciu o obecne przepisy. Moderował również jeden z warsztatów, podczas którego dyskutowano o kompetencjach i możliwym zakresie zadań szkolnych rzeczników, a także codziennych trudnościach i problemach.

Gospodarz spotkania, Damian Jaworek, przedstawił zebranym miejską ofertę dla Rzeczników. To kursy z mediacji organizowane przez WCIES, superwizje i kurs „ABC Pracownika Młodzieżowego” przygotowane przez serwis Młoda Warszawa. Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich wyraził nadzieję, że treści, które wybrzmiały w dyskusji, pomogą ulepszyć regulaminy działania Rzeczników, ale też będą ważne w trakcie konsultacji projektu ustawy o prawach uczniowskich i rzecznikach, które przygotowuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Patronami wydarzenia byli Miasto Stołeczne Warszawa oraz Młodzieżowa Rada m.st. Warszawy.

Rzecznikiem Praw Uczniowskich może być zarówno uczeń jak i nauczyciel. Jego rola polega na monitorowaniu przestrzegania praw i obowiązków ucznia, rozwiązywaniu konfliktów na płaszczyźnie uczeń-nauczyciel oraz nauczyciel-uczeń. To osoba ułatwiająca podmiotowe traktowanie uczniów w procesie dydaktyczno-wychowawczym.