Skip to:

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uczestniczył w uroczystych obchodach jubileuszu  25-lecia Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze.

To była uroczystość z dziećmi i dla dzieci. Sceną sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury zawładnęli najmłodsi, którzy specjalnie na obchody jubileuszu 25-lecia Terenowego KOPD przygotowali wyjątkowy występ artystyczny. Marek Michalak podziękował Przewodniczącej TKOPD Krystynie Demkowicz za dotychczasowe działania i życzył realizacji kolejnych zadań i wyzwań. Rzecznik po oficjalnej części uroczystości spotkał się z najmłodszymi mieszkańcami Jeleniej Góry i okolic.

- Fantastyczni młodzi ludzie, z którymi miałem zaszczyt i prawdziwą przyjemność debatować. Moc pytań-merytorycznych, życiowych, autentycznych – tak Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podsumował spotkanie z przedstawicielami samorządów uczniowskich. Dzieci i młodzież bardzo odważnie dzielili się swoimi problemami, wskazując, że największą bolączką jest nadmiar zadań zadawanych do domu i zbyt mało czasu do odpoczynku oraz spotkań z rówieśnikami. Uczniowie z klas sportowych dopytywali jak mają pogodzić obowiązki szkolne z treningami, kiedy plan lekcji jest obszerny i sprawdzianów w każdym tygodniu za dużo. Młodzi ludzie poruszali także problem przemocy w szkole i hejtu w Internecie, pytali, co robić, by je wyeliminować z naszej rzeczywistości. Młodzież była żywo zainteresowana też prawem do prywatności i wyrażania własnego zdania, oraz pracą Rzecznika.

Marek Michalak podczas wizyty w Jeleniej Górze spotkał się także z dyrektorami placówek oświatowych, z którymi rozmawiał o konieczności konsekwencji w przestrzeganiu praw dziecka i nauczaniu ich. Rzecznik przypomniał o naukach Janusza Korczaka, który nakazywał widzieć w dziecku człowieka i traktować go z należnym szacunkiem i uwagą. Rzecznik przywołał wyniki raportu dotyczącego przemocy w wychowaniu i podkreślił, że w Polsce niestety nadal 52 proc. osób akceptuje stosowanie przemocy jako metodę wychowawczą.

Rzecznik Praw Dziecka spotkał się także z Władzami Jeleniej Góry i przemówił do wszystkich radnych podczas Sesji Rady Miejskiej prosząc o życzliwość dla spraw dziecięcych i zwracając uwagę na największy sens inwestowania w dzieci i młodzież.