Skip to:

- Wygłosić wykład, który mówi o najważniejszych problemach nauki w sposób zrozumiały dla 7- czy 10-latka - to największe wyzwanie dla naukowca, dlatego to nagrody dla najlepszych wykładowców na świecie - mówił Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin podczas jubileuszu 10-lecia Fundacji Uniwersytet Dzieci w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wręczał statuetki Wykładowcom Roku Uniwersytetu Dzieci. W gronie laureatów tego wyjątkowego, dziecięcego wyróżnienia, znalazł się Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Nagroda przyznawana jest za poszerzanie dziecięcych horyzontów, umiejętność zainteresowania dzieci nowymi tematami oraz wyjaśniania im zawiłych treści w prosty i przystępny sposób. Studenci Uniwersytetu Dzieci wybrali najlepszych wykładowców i prowadzących warsztaty, którzy swoim zaangażowaniem i pasją zdobyli ich szacunek i sympatię. Tytuł Wykładowcy Roku Marek Michalak otrzymał – z nominacji krakowskiego oddziału Uniwersytetu Dzieci. W październiku ubiegłego roku Rzecznik wygłosił w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego wykład „Czy młody człowiek może powiedzieć „nie” zgodnie z prawem?”.

- Poczułem się dzisiaj tak, jak 1994 roku, kiedy odbierałem Order Uśmiechu. Tytuł Wykładowcy Roku przyznany przez dzieci, przy tak poważnej konkurencji wielu setek ludzi, których cenię i podziwiam, to wielkie wyróżnienie i radość – mówił Marek Michalak tuż po odebraniu nagrody.

Prezes fundacji Uniwersytet Dzieci Anna Grąbczewska ciekawie przedstawiła historię powstania pierwszego w Polsce uniwersytetu dla dzieci i podkreśliła jak spotkania z naukowcami mogą wpływać na dziecięce pasje, marzenia i dalsze wybory. - Nasi studenci widzą, że naukowiec to całkiem zwyczajny człowiek, który ma pasję, dąży do celu, ciężko pracuje, myśli logicznie - ale jednocześnie nie boi się popełniać błędów i ma dobry kontakt z ludźmi – opowiadała pani prezes.

Najlepsi z najlepszych

Tradycyjnie nagrody za najciekawszy wykład i warsztaty zorganizowane w roku akademickim 2016/2017 powędrowały do ośrodków w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Olsztynie. W ocenie dzieci-studentów z Warszawy najlepszy wykład odpowiadał na pytanie „Czy wikingowie odkryli Amerykę?” dra Remigiusza Gogosza, a najlepsze warsztaty pt. „Jak działa pamięć?” przygotowane zostały przez dra Rafała Czajkowskiego i mgr Edytę Balcerek z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN.

Wśród wykładów wygłoszonych we Wrocławiu za najlepszy uznano „Jak przeprowadzić operację na otwartym sercu?” wygłoszony przez dra Tomasza Płonka z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wrocławskie warsztaty roku pt. „Jak powstają rzeźby” przygotowała Karolina Szymanowska z Akademii Sztuk Pięknych.

Tytuł olsztyńskiego Wykładowcy roku otrzymał dr hab. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego za wykład „Czego uczy się człowiek XXI wieku?”. warsztaty roku w tym ośrodku akademickim poprowadziły dr Anna Nynca i dr Sylwia Świgońska na temat biologii molekularnej.

W Krakowie, gdzie młodzi studenci najlepiej ocenili wykład wygłoszony przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, za najlepsze krakowskie warsztaty uznali z kolei zajęcia o zarządzaniu produkcją prowadzone przez zespół pracowników firmy Valeo. Specjalną nagrodę Popularyzatora Nauki odebrał natomiast dr Takao Ishikawa z Uniwersytetu Warszawskiego, który młodym odkrywcom w nieszablonowy sposób przybliża nauki ścisłe i ich wpływ na nasze życie.

10 lat minęło

Jubileusz był okazją do wspomnień jak powstał Uniwersytet Dzieci, który zrodził się z pomysłu Agaty Wilam, by zrobić coś wartościowego dla dzieci, oraz rozmów jak popularyzować naukę, by pokazać najmłodszym, że to świat fascynujący i niesamowicie ciekawy, a na drodze do wiedzy czekają eksperymenty, twórcza zabawa i przygoda pod okiem naukowców.

O roli Uniwersytetu Dzieci porozmawiać mogli także rektorzy uczelni współpracujących z Fundacją Uniwersytet Dzieci, którzy licznie zjawili się na uroczystości. Obecni byli m.in.: rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie Stefan M. Kwiatkowski, prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dr hab. Jerzy Andrzej Przyborowski, prof. UWM; prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. dr hab. inż. Józef Sowiński, prorektor Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. Janusz Walo, prof. PW. W spotkaniu uczestniczyli także: dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu Monika Wiśniewska i dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer, oraz pracownicy, wolontariusze i przyjaciele Uniwersytetu Dzieci.

21 tysięcy studentów, 3 tysiące wykładowców, 250 scenariuszy lekcji

Fundacja Uniwersytet Dzieci od dekady organizuje przeznaczone dla najmłodszych zajęcia na uczelniach w całej Polsce. Do tej pory wzięło w nich udział ponad 21 tys. dzieci w wieku od 6 do 16 lat. W tym czasie wykłady i warsztaty dla dzieci prowadzili wybitni naukowcy, artyści, przedstawiciele świata biznesu, w sumie blisko 3 tys. osób, m.in. prof. Philip Zimbardo, prof. Jan Miodek, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Andrzej Seweryn, Radek Sikorski, Grzegorz Kasdepke i inni.

W ramach Uniwersytetu Dzieci, Fundacja wspiera także nauczycieli, umieszczając w serwisie internetowym gotowe scenariusze lekcji, korzystające z metod wypracowanych przez Fundację. Po raz pierwszy wręczone zostały nagrody za stworzenie tych najlepszych, cieszących się największą popularnością wśród nauczycieli. Wyróżniono: „Po co ptakom pióra?” autorstwa dr Hanny Sztwiertni, „Jak z jajka powstaje kura?” dra Marcina Lisa i „Jak zbudować wytrzymały most?” dr. inż. Wojciecha Kiliana i mgr inż. Agaty Włóki.