Skip to:

Bez dbałości i troski o zdrowie psychiczne dziecka w procesie jego rozwoju maleją szanse na utrzymanie zdrowia psychicznego dorosłych – przypomniał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podczas inauguracji Kongresu Zdrowia Psychicznego, który odbył się w Warszawie 8 maja 2017 r.  Wydarzenie było okazją do wyróżnienia prof. Agnieszki Gmitrowicz Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI.
 
Pierwszy Kongres Zdrowia Psychicznego odbył się pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Inicjatorami wydarzenia byli: dr Marek Balicki, dr Andrzej Cechnicki oraz prof. Jacek Wciórka, a w składzie Rady Programowej znalazły się osoby z całej Polski, które od lat są zaangażowane w proces zmiany polskiej opieki psychiatrycznej.
 
Organizatorzy Kongresu przypomnieli, że zdrowie psychiczne jest fundamentalnym dobrem osobistym człowieka, a ochrona praw osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa, co zresztą zapisano w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego z 1994 r. Tymczasem w ich przekonaniu stan opieki psychiatrycznej w Polsce jest dramatyczny. Według ich danych około 8 milionów Polaków przynajmniej raz w życiu doznaje kryzysu psychicznego i potrzebuje różnego rodzaju wsparcia i pomocy. Statystyki te nie uwzględniają dzieci i młodzieży. Gdyby uwzględnić najmłodszych Polaków, jak szacuje Instytut Psychiatrii i Neurologii, ta liczba wzrosłaby do 12 milionów.
 
Właśnie o prawie do opieki psychiatrycznej na godnym poziomie mówił w przemówieniu powitalnym Rzecznik Praw Dziecka. Rzecznik przypomniał, że bez dbałości i troski o zdrowie psychiczne dziecka w procesie jego rozwoju maleją szanse na utrzymanie zdrowia psychicznego dorosłych.
 
Marek Michalak przypomniał, że poprawa sytuacji opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży od lat jest dla niego priorytetem oraz, że od lat wskazuje na niedostatki w systemie opieki nad dziećmi w tym zakresie. Problemy sygnalizowane niezmiennie do Rzecznika to m.in. przebywanie na oddziałach psychiatrycznych małoletnich pacjentów z zaburzeniami zachowania, niewystarczająca liczba placówek lecznictwa środowiskowego, nierównomierna sieć placówek stacjonarnych czy liczba specjalistów, w tym terapeutów wypierających leczenie farmakologiczne. M.in. w 2016 r. RPD apelował do Ministra Zdrowia o zwiększenie finansowania świadczeń z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży.
 
Oprócz Marka Michalaka przemówienia powitalne wygłosili także: przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP prof. Andrzej Zybertowicz, Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, Wiceminister Zdrowia Zbigniew J. Król, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, przedstawicielka Rzecznika Praw Pacjenta – Katarzyna Skrętkowska, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Dominika Dudek oraz Przedstawiciel Komitetu Honorowego Kongresu Andrzej Cechnicki. Gospodarzem pierwszej części Kongresu była Joanna Krzyżanowska-Zbucka – Instytut Psychiatrii i Neurologii, Sekcja Naukowa Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP, Fundacja eF kropka.
 
Kongres Zdrowia Psychicznego było okazja do wyróżnienia prof. Agnieszki Gmitrowicz Odznaka Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI.
 
- To podziękowanie dla środowiska psychiatrów w uznaniu działalności prawodzieckowej – podkreślił Marek Michalak.
 
Prof. Gmitrowicz, znakomita specjalistka i przyjaciółka dzieci już z medalem od RPD poprowadziła sesję pt. „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży”, podczas której dokładnie omówiono działania Rzecznika Praw Dziecka na rzecz zdrowia psychicznego najmłodszych Polaków.
 
Dyskusję w kilku sesjach tematycznych zakończy marsz pod budynek Ministerstwa Zdrowia oraz przekazanie Deklaracji jego przedstawicielom.