Skip to:

16-letni Tymon Radzik znalazł się w gronie trojga dzieci z całego świata nominowanych do tegorocznej Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju, tzw. „dziecięcego Nobla”. - Tymon potrafi w mądry sposób pokazać, czego dzieci dziś oczekują od świata dorosłych. Poprzez czynne uczestnictwo w życiu publicznym udowadnia i utwierdza podmiotowość dzieci w debacie publicznej oraz w procesie podejmowania decyzji – mówi o nastolatku Marek Michalak, który zgłosił Tymona do tej prestiżowej międzynarodowej nagrody.

Tymon od dłuższego czasu aktywnie działa na rzecz zapewnienia dzieciom prawa dostępu do informacji publicznej. Na organizowanym przez Rzecznika Praw Dziecka III Międzynarodowym Kongresie Praw Dziecka we wrześniu wystąpił z referatem „Dziecko jako uczestnik życia publicznego”, w którym w sposób niezwykle wyważony i merytoryczny zdefiniował życie publiczne i relacje pomiędzy władzą a ludźmi, którzy tej władzy podlegają.

- Jego przykład pokazuje dobitnie, że definitywnie skończył się czas mówienia o prawach dziecka bez dzieci – podkreśla Marek Michalak.

Czytaj także:

RPD zgłasza Tymona Radzika do prestiżowej nagrody międzynarodowej

Informacja o finalistach Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju 2017

W wakacje Tymon wraz z dwiema koleżankami z Głogowa reprezentował Polskę podczas konferencji „Children as Actors for Transforming Society/Dzieci jako aktorzy w zmienianiu społeczeństwa” – (CATS)  w Szwajcarii.

Desmond Tutu ogłosił 15 listopada br. w imieniu Fundacji KidsRights trójkę finalistów Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju 2017. Nagroda przyznawana jest corocznie dziecku, które odważnie walczy o prawa dzieci. Każdego roku przesłanie młodego zwycięzcy dociera do milionów ludzi na całym świecie. Spośród 169 zgłoszeń przesłanych z 55 krajów, Komitet Ekspertów wybrał Tymona Radzika z Polski, Mohamada Al Jounde z Syrii oraz Fayę Hasian z Indonezji.

Tegoroczną nagrodę wręczy 4 grudnia w Hadze Malala Yousafzai, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2014 roku. Wcześniej, w 2013 roku, Malala sama odebrała Międzynarodową Dziecięcą Nagrodę Pokoju.

W grudniowej gali weźmie udział wielu honorowych gości, w tym Jego Wysokość, jordański książę Ali bin al-Hussein, który wygłosi przemówienie inauguracyjne.