Skip to:

22 czerwca br. Rzecznik Praw Dziecka odwiedził - na zaproszenie uczniów i nauczycieli - społeczność warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 115 im. Wandy Turowskiej i wziął udział w uroczystym zakończeniu roku szkolnego.

Podczas ceremonii zakończenia roku szkolnego Marek Michalak wręczył Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI pani Katarzynie Januszewskiej, zaangażowanej w działalność na rzecz dzieci z tej mokotowskiej placówki.

- Dobrnęliście do końca, dzisiaj test dzień w którym kończycie swoją ciężką pracę. Zwłaszcza, że program, który zrealizowaliście jest wymagający i pełen wyzwań. Przed Wami czas, w którym możecie odpocząć oraz nabrać sił przed kolejnym rokiem. Życzę Wam by każda chwila tych wakacji była pogodna i radosna, ale przede wszystkim bezpieczna. Pamiętajcie o wzajemnym szacunku, a gdy zauważycie, że ktoś doświadcza przemocy lub podejmuje niebezpieczne zachowania – reagujcie. – mówił Marek Michalak do uczniów.

Swoje słowa Rzecznik skierował także do nauczycieli, którym podziękował za wysiłek włożony w realizację programu stawiającego przed nimi tak trudne wyzwania w związku z zachodzącymi zmianami w systemie edukacji. - Mimo wielu trudności, zdołaliście stworzyć atmosferę dzięki, której dzieci mogą czuć się bezpiecznie i przy waszej nieocenionej pomocy angażować w naukę – podkreślił RPD, zwracając się do pedagogów.

W drugiej części uroczystości Rzecznik pogratulował najlepszymi uczniom oraz podziękował młodym wolontariuszom za ich pracę i zaangażowanie na rzecz rówieśników. Marek Michalak wręczył grupie wolontariuszy dyplomy i materiały informacyjno-promocyjne poświęcone prawom dziecka. Rzecznik życzył wszystkim udanych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Zwrócił uwagę, iż warto każdego dnia wykazywać się odwagą i bohaterstwem, o czym mówi kampania Odwaga ratuje życie (www.odwagaratujezycie.pl).

 

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka. To wykonany w metalu srebrzony i oksydowany medal. Na stronie licowej widnieje portret Janusza Korczaka oraz hasło INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI (Obrońcy Godności Dzieci). Na stronie odwrotnej medalu umieszczono napis: Rzecznik Praw Dziecka oraz wizerunek drzewa z młodym pędem u dołu. Medal został ustanowiony przez Prezydenta RP w 2013 r. na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Do tej pory Odznakę otrzymało ponad 100 osób i instytucji.