110 lat lekarzy od dzieci

– 110 lat polskiej pediatrii. Lekarze od dzieci, dla mnie najważniejsi. Przez system traktowani po macoszemu. Zdeterminowani i gotowi zmieniać świat. Byłem na ich 100-leciu 10 lat temu, kiedy rozpoczynałem swoją przygodę RPD i los sprawił, że mogłem im podziękować na zakończenie, po dekadzie bardzo dobrej współpracy – mówi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który 8 grudnia uczestniczył w uroczystej gali z okazji 110 lat istnienia Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Zarząd Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego nagrodził  Marka Michalaka statuetką i tytułem Przyjaciel Polskiej Pediatrii. . – Piękna statuetka, oprawa ceremonii, ale najbardziej wzrusza tytuł Przyjaciel. Nigdy nie nadużywam tego słowa, bo ono zarezerwowane jest na opisanie wyjątkowych relacji. To zawsze bardziej zobowiązanie. Dziękuję i nie mówię żegnajcie, ale do zobaczenia w działaniu dla dzieci – podsumował spotkanie z lekarzami od dzieci Rzecznik PrawDziecka.

Polskie Towarzystwo Pediatryczne skupia rzesze polskich pediatrów pracujących na różnych szczeblach drabiny służbowej i w różnych miejscowościach w Polsce. Pediatria to specjalność szczególna, która służy najwdzięczniejszym pacjentom, jakimi są dzieci. – Na przestrzeni tych 110 lat wiele pokoleń uczonych lekarzy przyczyniło się do wspaniałego rozwoju pediatrii i medycyny  w ogóle,  a wszystko to dzięki wytężonej pracy, poświęceniu i szczególnej miłości do dzieci – podkreślają organizatorzy jubileuszowych obchodów.

Uroczystą Galę rozpoczął wykład inauguracyjny wygłoszony przez prof. Jarosława Pereguda-Pogorzelskiego, Prezesa Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, który z rąk Marka Michalaka odebrał Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Infantis Dignitatis Defensori.

Rzecznik przedstawił sylwetkę Starego Doktora w referacie pt.  Janusz Korczak – bardziej lekarz, czy pedagog?  W części oficjalnej wystąpili także: dr n. med. Marek Migdał, Dyrektor Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, prof. Ryszard Gellert – Dyrektor CMKP, dr Tomasz Maciejewski – Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka. Maria Adamus-Biskupska, artystka malarka barwnie opowiadała o tym, co łączy pediatrię z malarstwem, zaś „Potęgę komunikacji, czyli moc słów i siłę gestów” przybliżył zebranym Tomasz Kammel. Podczas jubileuszowej gali wręczono także Medale 110-lecia Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego wybitnym Profesorom, specjalnie zasłużonym dla Polskiej Pediatrii.