Przedszkolaki na sportowo

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak kibicował ponad 120 lubelskim przedszkolakom, które próbowały swoich sił w IV Paraolimpiadzie Przedszkolaków „Czy Ty, czy Ja – każdy w sporcie szansę ma”. W sportowe szranki stanęły dzieci zdrowe wraz kolegami i koleżankami  z niepełnosprawnościami intelektualnymi lub ruchowymi. Rzecznikowi Praw Dziecka przypadł także honor dekoracji małych sportowców medalami.

Na IV Paraolimpiadę Przedszkolaków składało się 10 konkurencji – między innymi slalom na deskorolce, rzut piłką do celu czy rozgrywki mini piłki nożnej – a zmagały się w nich przedszkolaki z całego województwa lubelskiego. Atmosfera była niezwykła, a rozgrywki sportowe – oprócz tego, że są wspaniałą zabawą i rozwijają sprawność fizyczną – sprzyjają także tolerancji i są świetną lekcją empatii. Dzieci z niepełnosprawnością czują, że są akceptowane, a te w pełni zdrowe widzą, jak można działać wspólnie, pracować i bawić się razem – mówił Mikołaj Pawlak, który także włączył się w rozgrywki i bronił bramki podczas jednej z rund.

Pozytywne emocje towarzyszyły wszystkim – zarówno uczestnikom, ich wychowawcom, jak i kibicującym rodzicom. Nasze dzieci walczą o zwycięstwo nad swoimi słabościami. Wszyscy są tutaj nagradzani i wygrywają. Paraolimpiada udowadnia, że dzieci niepełnosprawne są w stanie zostać w przyszłości sportowcami – podsumowała fizjoterapeutka Katarzyna Bryzek-Michalak. Taka impreza udowadnia, że dzieci niepełnosprawne nie są gorsze i też mogą odnosić sukcesy – dodawali rodzice.

Ideą imprezy jest dostarczenie dzieciom dobrej zabawy. Mimo deficytów rozwojowych wszystkie mogą pokonywać różne przeszkody i poczuć się zwycięzcami – tłumaczyła Anna Fijałkowska, dyrektor Przedszkola Integracyjnego nr 39 w Lublinie, które było organizatorem imprezy. Paraolimpiada odbyła się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka.

BRPD/Radio Lublin