Internet to nie demon, ale przyszłość

Życie w sieci wciąga wszystkie pokolenia, ale dla dzieci jest szczególnie ważne. Niestety, choć internet stwarza wiele możliwości, na młodych użytkowników czyha też w nim sporo zagrożeń. W Biurze Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie o swoich prawach i bezpieczeństwie w środowisku cyfrowym młodzież dyskutowała z ekspertami podczas drugiego spotkania w ramach projektu Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka (ENOC) „Porozmawiajmy o prawach dziecka w środowisku cyfrowym”.

Eksperci z Fundacji Orange, NASK – państwowego instytutu badawczego nadzorowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz z branży IT rozmawiali z  młodzieżą z całej Polski na temat cyberbezpieczeństwa i prywatności, kreowania treści w internecie, hejtu, wyjaśniali też na przykładach, czym się różni reklama od informacji.

Marta Witkowska z Państwowego Instytutu Badawczego Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) tłumaczyła, jak działa serwis dyzurnet.pl, współpracujący z największymi social mediami i portalami – w którym anonimowo można zgłaszać materiały przedstawiające seksualne wykorzystywanie dziecka, pornografię i inne nielegalne treści.

Czym różni się hejt od zwykłej krytyki i czy internet może być bardziej przyjazny? – na to pytanie starała się odpowiedzieć Antonina Bojanowska z Fundacji Orange. Ekspertka przedstawiła programy fundacji: FabLab powered by Orange, Pracownie Orange, Super Koderzy, Mega Misja, Lekcja Enter i inne. Młodzież otrzymała pomarańczową sznurówkę, znak akcji „ Jest nas więcej – przeciw hejtowi w sieci”. Co ciekawe, wyniki badań wskazują, że tylko 5 procent użytkowników to hejterzy.

Uczestnicy dyskusji doszli m.in. do wniosku, że najważniejsze to edukować, nie demonizować. Warto inwestować w cyberedukację dzieci i młodzieży oraz w przekazanie im kompetencji niezbędnych do radzenia sobie z emocjami towarzyszącymi funkcjonowaniu w wirtualnym świecie.

Dużym zainteresowaniem cieszył się też temat zawodów przyszłości w branży nowych technologii. Większość młodych uczestników nie zdawała sobie sprawy z tego, jak wielkie możliwości dają nowe media i technologie. Konieczne są więc kolejne spotkania z ekspertami z tych branży, by młodzież była na bieżąco z potrzebami rynku pracy. Przy okazji Rita Pater, ekspertka z firmy U2i, blogerka, ilustratorka książek dla dzieci, opowiedziała, na czym polega profesja blogera i jakie narzędzia są mu potrzebne w pracy.

W debacie brali również udział: aktor Maciej Wilewski, znany z filmów, seriali i desek teatru; Konrad Dobrzyński, specjalista ds. komunikacji społecznej, trener, negocjator, specjalista ds. marketingu, ekspert w dziedzinie mowy niewerbalnej oraz wywierania wpływu na ludzi oraz Monika Krzyżanowska, prezes Fundacji One Day, specjalistka ds. social mediów.

Po przerwie uczestnicy spotkania przenieśli się do pobliskich Łazienek Królewskich. Młodzież przeprowadziła ankiety z mieszkańcami Warszawy na temat użytkowania sieci. Wyniki będą przedstawione na kolejnym warsztacie.

Wypracowane w Warszawie przez młodzież pomysły i postulaty zostaną przedstawione europejskim rzecznikom na dwóch międzynarodowych konferencjach w Brukseli i Belfaście, gdzie spotkają się przedstawiciele wszystkich krajów biorących udział w projekcie ENOC.