Odznaki honorowe za odwagę i troskę o uczniów

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wręczył odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony praw dziecka” pracownikom szkoły podstawowej w Brześciu Kujawskim, w której agresor postrzelił 11-letnią uczennicę i woźną.

Bądź odważny, w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy – przypominał poeta Zbigniew Herbert. Bardzo trudno w codziennym życiu sprostać tej szlachetnej zasadzie. Zwłaszcza, gdy na szali trzeba postawić własne życie i zdrowie. Pan temu sprostał – powiedział Mikołaj Pawlak, odznaczając szkolnego konserwatora Krzysztofa Gorzyckiego. To pan Krzysztof obezwładnił uzbrojonego m.in. w broń palną napastnika na szkolnym korytarzu. Agresor zdołał wcześniej odpalić kilka petard i poważnie zranić dwie osoby. Ofiar mogło być więcej, gdyby nie Pana bohaterski czyn – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka.

Odznakę honorową otrzymała także dyrektor szkoły Danuta Kuczyńska. Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka – mówił Św. Jan Paweł II. Ta troska wyraża się w dużej mierze dbałością o bezpieczeństwo najmłodszych, którą Pani realizuje w praktyce – wskazał Mikołaj Pawlak, zaznaczając, że pani dyrektor wykazała się wielką odpowiedzialnością i umiejętnością przewidywania, organizując w swojej szkole szkolenia pokazujące, jak należy się zachować w momentach zagrożeń. Dzięki temu, gdy nadeszło realne zagrożenie, dzieci i nauczyciele wiedzieli, jak postępować. A wtargnięcie do szkoły uzbrojonego napastnika nie zamieniło się w masową tragedię. Gorąco dziękuję za podjęcie inicjatywy, w ramach której specjaliści uczą nauczycieli i dzieci zasad bezpieczeństwa – mówił Mikołaj Pawlak.

Specjalistyczne szkolenie dla nauczycieli i pracowników w Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim przeprowadzili w październiku 2017 r. emerytowani żołnierze, którzy służyli w Afganistanie. Byli wojskowi przez kilka dni sprawdzali szkołę, konkretny budynek. Ocenili niebezpieczeństwa, jakie są w okolicy i na tej podstawie przedstawili program ewakuacji i zabezpieczeń. Ten program został przedstawiony nie w formie szkoleń teoretycznych, ale praktycznych wszystkim nauczycielom. A kadra potem ćwiczyła to samo z uczniami. Dlatego gdy napastnik zaatakował szkołę, uczniowie wiedzieli, jak się zachowywać – opowiadał Mikołaj Pawlak.

Jako Rzecznik Praw Dziecka będę stawiał to przedsięwzięcie za wzór wszystkim szkołom w Polsce – zapowiedział Rzecznik. Jego zdaniem nowy rok szkolny powinien zawsze rozpoczynać się w każdej szkole w Polsce od praktycznego szkolenia bezpieczeństwa. Potrzebujemy do tego specjalistów, praktyków, nie tylko teoretyków. Musimy zadbać o dzieci, aby wykształcić u nich odpowiednie odruchy i nauczyć prawidłowych zachowań w obliczu niebezpieczeństwa – tłumaczył Mikołaj Pawlak.

Do ataku na szkołę doszło 20 maja. 18-letni Marek N. wtargnął do budynku z materiałami wybuchowymi i bronią palną. Postrzelił woźną i 11-letnią uczennicę. Napastnika obezwładnił szkolny konserwator. Według specjalistów dzięki zachowaniu konserwatora i szkoleniom bezpieczeństwa udało się uniknąć kolejnych ofiar. Agresor został aresztowany, a prokuratura postawiła mu kilka zarzutów, m.in. usiłowania zabójstwa wielu osób.