Rzecznik do młodzieży: wspólnie ulepszajmy prawo

Świat rozwija się tak szybko, że prawo nie nadąża nad zmianami. Naszym pilnym zadaniem jest takie dostosowanie przepisów, by odpowiadały wyzwaniom współczesności związanym z błyskawicznym rozwojem nowoczesnych technologii – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka. Mikołaj Pawlak w piątek 14 czerwca gościem specjalnym II Kongresu Młodzieżowych Rad Miast, Gmin, Powiatów i Sołectw Województwa Śląskiego „Nic o nas bez nas” w Katowicach.

– Poruszacie dziś zagadnienie, które dla mnie jest niezmiernie ważne. Temat sesji  – „Prawa młodzieży we współczesnym świecie” – odbieram jako zaproszenie do wspólnego działania na rzecz ustanowienia lepszego prawa chroniącego dzieci i młodzież. Nie jest oczywiście tak, że pod względem prawa dla młodzieży znajdujemy się w próżni. Obowiązują akty prawne odnoszące się w różnych poziomach do osób niepełnoletnich. To na przykład Konwencja o Prawach Dziecka, Konstytucja RP, rozmaite ustawy i kodeksy. Młodzi mają więc swoje prawa. Ale przez to, że świat biegnie tak szybko do przodu, te prawa są dziś niewystarczające – zaznaczył Rzecznik.

Rzecznik zwrócił uwagę, że każdy komputer, tablet czy smartfon może zostać użyty jako narzędzie do prześladowania innych, obrażania, oszukania czy wykorzystania. Dodał, że cyberprzemocy doznaje połowa młodych ludzi.

– Podejmijmy dyskusję o tym, jakie przejawy hejtu trzeba skutecznie skodyfikować, żeby rozpocząć z nimi realną walkę. Podam prosty przykład: prawo karne zna dziś pojęcie stalkingu. Ale być może powinno też odpowiadać na flaming, oznaczający walkę na obelgi i ubliżanie innym uczestnikom portalu społecznościowego lub witryny internetowej – zaproponował Mikołaj Pawlak.

Podkreślił też wagę ochrony danych osobowych w internecie: – Mamy RODO, ale czy przez to młodzi ludzie czują się w sieci bezpieczniej? Niestety nie. Ochrona prywatności w internecie
to nadal wielkie wyzwanie. Ataki często wiążą się z podszywaniem się pod cudzą tożsamość, włamaniami do skrzynek e-maile i na konta serwisów. Każdy użytkownik cyfrowej sieci musi mieć świadomość, że chroniąc prywatność, chroni swoje bezpieczeństwo. Ale na straży tego bezpieczeństwa powinno też stać mocne prawo, respektowane przez operatorów serwisów społecznościowych, platform i portali – zaznaczył.

– Gwarantowałem, że będę strzegł praw młodych Polaków, Waszych praw. I tak czynię. Macie we mnie sojusznika – zakończył Rzecznik.