Po interwencji Rzecznika mleko dla dzieci nie podrożeje

Argumenty Rzecznika Praw Dziecka przekonały senatorów i posłów. Przyjęli poprawkę do noweli ustawy o VAT, dzięki której mleko sojowe czy ryżowe – bardzo ważne w żywieniu niemowląt – nie podrożeje. – Cieszę się, że Senat i Sejm poparły moją inicjatywę. Dziękuję za to w imieniu wszystkich rodziców i ich pociech. Upraszczanie systemu podatkowego jest istotne dla budżetu, ale ważniejsze jest dobro dzieci – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

„Wejście w życie 23 proc. VAT na napoje roślinne spowoduje znaczny wzrost ceny mleka sojowego, mleka ryżowego, mleka migdałowego, mleka owsianego itp. – co w znacznym stopniu pogorszy dostęp osób – w tym najmłodszych obywateli − do produktów stanowiących alternatywę dla mleka krowiego, które jest jednym z najważniejszych alergenów pokarmowych odpowiedzialnych za rozwój chorób alergicznych u dzieci. Już teraz ceny mlek roślinnych wahają od ok. 5 zł do nawet kilkunastu złotych za 1 litr” – wskazał Rzecznik w wystąpieniu generalnym do Marszałka Sejmu Stanisława Karczewskiego.

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił też uwagę na skalę problemu i to, jak ważne są te produkty w zwalczaniu nietolerancji pokarmowej u małych dzieci. „W ostatnich latach podwoiła się częstotliwość występowania alergii pokarmowych u dzieci do piątego roku życia. (…) Alergia pokarmowa pojawiająca się we wczesnym dzieciństwie jest uznawana za pierwszy sygnał potencjalnej choroby atopowej w wieku późniejszym. Choroby atopowe, w tym również alergie pokarmowe, stanowią obecnie coraz większy problem zdrowotny ze względu na ich długotrwały i nawrotowy charakter oraz możliwość powstania groźnych, nawet dla życia, powikłań narządowych” – zauważył Mikołaj Pawlak.

W piątek posłowie poparli dwie zmiany do noweli ustawy o podatku od towarów i usług, które zaproponował Senat. Jedna z nich zakłada pozostawienie obniżonej stawki VAT (5-procentowej) na napoje roślinne na bazie soi, orzechów, zbóż lub nasion, czyli m.in. na mleko sojowe, ryżowe czy migdałowe.

Senat, uchwalając poprawkę, wziął pod uwagę postulaty Rzecznika Praw Dziecka, ośrodków naukowych i organizacji społecznych oraz osób z alergią na białko mleka krowiego lub nietolerancją laktozy. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

11.08.2019