Rzecznik do uczniów: Wiedza to skarb. Wasz interes w tym, by go zdobyć

Pierwsze dni roku szkolnego to trudny czas dla każdego ucznia. Jak zapomnieć o wakacyjnej labie i wejść szybko w tryby nauki? Jak przetrwać pierwsze odpytywania i klasówki? Do tego potrzebne są dobra energia i motywacja. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podczas wizyt w szkołach z okazji rozpoczęcia roku szkolnego tłumaczył dzieciom i młodzieży, dlaczego szkoła jest dla nich tak ważna i co powinni z tych szkolnych lat wynieść.

– Prawdziwym skarbem, który odnaleźć może każdy z Was, jest wiedza. Szkoła to nie tylko obowiązek, ale Wasze prawo, Wasz ważny interes, żeby z niej wynieść jak najwięcej, zdobyć jak największą wiedzę. Żeby zabrać w dorosłe życie jak największy skarb – mówił Rzecznik do uczennic i uczniów m.in. łódzkiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Aleksandra Tansmana oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jana Pawła II.

Potem, już w Konstantynowie Łódzkim uczniowie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich przywitali Rzecznika, śpiewając hymn Polski oraz Rotę. A Rzecznik opowiedział im, dlaczego, szczególnie w swojej tak trudnej sytuacji, nie powinni zaniedbywać nauki. Bo to ona jest ich nadzieją na wyrwanie się z kręgu zła.

– Być człowiekiem sumienia, to znaczy wymagać od siebie, podnosić się z własnych upadków i ciągle na nowo się nawracać – mówił św. Jan Paweł II do wiernych w Skoczowie w 1995 roku. Papież Polak wiedział, jak słaby jest każdy z nas. Jak często popełniamy straszne błędy, choć ich nie chcemy. Wiedział też, że by podźwignąć się z upadku, trzeba najpierw rozliczyć się z sobą samym, a potem walczyć i wierzyć w to, że się uda. Niech Waszą walką będzie nauka – podkreślił Mikołaj Pawlak.

Rzecznik życzył wszystkim uczniom owocnego roku szkolnego, poprosił ich również, by szanowali pracę swoich nauczycieli. A jedną z form okazania tego szacunku niech będzie nauka.

– Nie będziecie żałować tych wieczorów nad książką lub ćwiczeniami. Żadnego z tych dni poświęconych na naukę. Bo ten skarb, ta wiedza wyniesiona ze szkoły będzie Wam pomagać każdego dnia w dorosłym życiu. Tylko dzięki niej dacie sobie radę, spełnicie swoje marzenia, stworzycie lepszy świat. Dla siebie i dla nas wszystkich – powiedział Rzecznik.

List Rzecznika Praw Dziecka do uczniów w całej Polsce