Książka o spełnianiu marzeń…

„ Złodziejka książek”  to powieść australijskiego pisarza, Marka Zusaka napisana w 2005 roku. Pięć lat po wydaniu tekstu, znalazł się on  na liście  najlepiej sprzedających się książek dla dzieci młodzieży New York Timesa.  Powieść opowiada losach Liesel Meminger, która wychowuje się w czasach  II wojny światowej. Dziewczyna wraz z przybranymi rodzicami mieszka na przedmieściach Monachium. Nie żyje się jej łatwo – musi oswoić się z nowym domem, zaakceptować opiekunów, co zwłaszcza w przypadku Frau Hubermann nie jest proste.  Poszukuje przyjaciół, akceptacji, pomysłów na to, jak przetrwać czasy wojny, które ją przerażają. Z pomocą przychodzi przybrany ojciec – to on uczy dziewczynkę miłości do liter, tworzy w ścianach piwnicy słownik. Pasją Liesel staje się czytanie książek, do tego stopnia, że zaczyna je kraść.

„Złodziejka książek” przede wszystkim uczy. Jest skierowana głównie do dzieci i młodzieży, ale myślę, że każdy powinien ją przeczytać. Pokazuje, że należy cieszyć się z tego, co się ma. Motywująca historia Liesel uświadamia nam, że nie ma opresji, z której nie da się wyjść, trzeba tylko uwierzyć w siebie, mieć marzenia i dążyć do ich realizacji za wszelką cenę.
Książka prezentuje również wzory postępowania; zasady, dzięki którym pokazuje czytelnikowi,  jak należy się zachowywać i jakie mogą być konsekwencje złych czynów czy nietrafionych wyborów.
Czytając „Złodziejkę książek” , poznajemy historię II wojny światowej z  drugiej strony, z punktu widzenia Niemców. Ukazane jest ich oddanie ideologii, bezgraniczna fascynacja faszyzmem i osobą Adolfa Hitlera, a za razem bunt i nienawiść w stosunku do władzy.
Bardzo podobał  mi się sposób budowania napięcia w książce. Narrator uprzedza nas o czymś już wiele stron wcześniej ,zanim to nastąpi. Dodatkowo wprowadza ciekawego i rzadko spotykanego narratora, którego tożsamość z pewnością zaskoczy czytelników. Konstrukcję powieści mogłabym powiązać z parabolą – autor wprowadza bardzo dużo pięknych i rozbudowanych metafor, by  po chwili znów  brutalnie sprowadzić czytelnika na ziemię przez bezpośredniość i zderzenie z rzeczywistością.
„Złodziejka książek”  jest to powieść potrafiąca wzruszyć czytelnika do łez. Nie pozwala przejść obojętnie nie tylko obok tragicznych wydarzeń mających miejsce podczas II wojny światowej, ale również przejmuje nas każdą śmiercią. Jest to jedna z najlepszych książek,  jakie przeczytałam i z pewnością kiedyś ponownie z przyjemnością po nią sięgnę.  Polecam ją każdemu, ale w szczególności młodzieży oraz osobom interesującym się historią XX wieku.

Marta J.