Seria „Dawca” – daje do myślenia!

Czytaliście „Dawcę”? Nie?! To MUSICIE koniecznie przeczytać tę książkę na dobry początek 2016 roku. Na szczęście też autor – Lois Lowry – napisał całą serię, którą pewnie i tak pochłoniecie szybko.  Seria składa się z książek: „Dawca”, „Skrawki błękitu”, „Posłaniec” i „Syn”.

 

O co ten hałas? O czym jest „Dawca”?

W społeczności, w której żyje Jonasz, wszystko jest idealne. Specjalnie dobrane kobiety rodzą dzieci, które trafiają potem do odpowiednich jednostek zwanych komórkami rodzinnymi. Każdy ma przypisanych rodziców i pracę. Nikomu nawet nie przyjdzie do głowy, by zadawać pytania. Wszyscy są posłuszni. Nie ma konfliktów, nierówności, rozwodów, bezrobocia, niesprawiedliwości… ani możliwości wyboru. Wszyscy są tacy sami. Z wyjątkiem Jonasza. Podczas ceremonii dwunastolatków dzieci z dumą przyjmują przydzielone im życiowe role. Ale dla Jonasza wybrano coś specjalnego. Ma rozpocząć szkolenie u tajemniczego starca zwanego Dawcą Pamięci. Jonasz stopniowo uczy się, że moc tkwi w uczuciach. Ale kiedy jego własna siła zostaje wystawiona na próbę – kiedy musi uratować kogoś, kogo kocha – może nie być gotowy. Czy jest za wcześnie? Czy za późno?

DAWCA

Pomijając zachwyty znajomych nastolatek zawsze warto zajrzeć na stronę www.lubimyczytac.pl , a tam jedna z Czytelniczek:

„Dawcę” skończyłam czytać dzisiaj o godzinie 2 w nocy. Już dawno żadna historia mnie tak nie pochłonęła, żebym myślała później przez cały czas tylko o niej… Szczególnie wstrząsnęła mną końcówka… Oczywiście nie napiszę dlaczego ? Uważam jednak, że będę tą książkę polecała jeszcze przez długi czas każdemu, kto mnie zapyta, co warto przeczytać ? POLECAM!!! Naprawdę daje sporo kwestii do samodzielnego myślenia…

 

Jeśli macie jakieś swoje ulubione książki, które też polecacie – piszcie w komentarzach!