Wielkie święto praw dziecka w Raciborzu

Racibórz stał się „Miastem przyjaznym prawom dziecka” – honorowy tytuł nadał mu dziś Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Specjalną tablicę poświęconą temu wydarzeniu z okazji odbywających się w Raciborzu obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka odsłonili w Raciborskim Centrum Kultury Mikołaj Pawlak i prezydent miasta Dariusz Polowy. Wcześniej w Muzeum Raciborza odbyła się konferencja naukowa poświęcona Konwencji o prawach dziecka, problemom edukacyjnym i zagrożeniom w internecie.

– Dzieci z Raciborza, Warszawy, innych krajów i kontynentów są wszystkie takie same. Dla wszystkich świeci jedno słońce. Dzisiejsze obchody mają nam przypomnieć o ich prawach oraz naszych obowiązkach. Odpowiedzialność za dzieci to także wymagania wobec nich. Tylko w ten sposób mądrze przygotujemy je do samodzielności – powiedział na konferencji prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Rzecznik Praw Dziecka, przemawiając do uczestników konferencji, przypomniał o zapisach Konwencji, które mimo upływu 30 lat wciąż pozostają aktualne.

– Niektórzy chyba zapomnieli o prawie, które Polska przyjęła, ratyfikując Konwencję. A także o przepisach prawa, które są w konstytucji czy ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka. A tam mowa jest m.in. o tym, że to rodzina jest najważniejszą komórką społeczną, którą trzeba chronić. A dzieckiem jest każda istota ludzka od począcia do osiągnięcia pełnoletności. Każde dziecko ma prawo do życia, ochrony zdrowia i wychowania w rodzinie. Nie wolno nam zapomnieć o tych podstawowych prawach. I musimy ich bronić, bo takie jest prawo – zaznaczył Mikołaj Pawlak.

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka potrwają w Raciborzu do soboty. Odbywają się przedstawienia, pokazy, warsztaty dla dzieci, spotkania Rzecznika Praw Dziecka i ekspertów m.in. NASK oraz Dyżurnet.pl z uczniami, a także konkursy. W sobotę odbędą się finały piłkarskiego turnieju uczniów z udziałem słynnych sportowców, m.in. Sebastiana Mili, Justyny Święty-Ersetic, Sebastiana Świderskiego i Ryszarda Wolnego, a na koniec gala finałowa i koncert Golec uOrkiestra, który poprowadzą Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel. Tysiące młodych mieszkańców Raciborza i okolic weźmie udział w obchodach radosnego święta.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, a Biuro Rzecznika Praw Dziecka co roku organizuje obchody w innym polskim mieście.

– Cieszymy się, że w tym roku obchody tego radosnego święta zawitały do Raciborza. Jestem przekonany, że przygotowane z myślą o najmłodszych mieszkańcach atrakcje sprawią im mnóstwo radości. A spotkania z pedagogami, specjalistami od praw dziecka czy internetu będą źródłem cennej i przydatnej wiedzy – zaznacza prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Dla Polaków rocznica przyjęcia konwencji jest wyjątkowo ważna, ponieważ jej pierwotny projekt powstał w naszym kraju. Został napisany przez wybitnego polskiego prawnika, prof. dr. hab. Tadeusza Smyczyńskiego – emerytowanego już profesora tytularnego w Instytucie Nauk Prawnych PAN i na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, który przez lata kierował Centrum Prawa Rodzinnego i Praw Dziecka, był też ekspertem Sejmu i Senatu.

– Trzydziesta rocznica uchwalenia konwencji o prawach dziecka jest znacznym wydarzeniem i okazją, by przypomnieć ludziom o tym, że dziecko jest człowiekiem. Kiedyś niestety uważano, że to jest „mebel” do przesuwania i spełniania woli rodziców. Konwencja uświadomiła wszystkim, że dziecko jest podmiotem. Ale trzeba też pamiętać, że prawo powinno tylko wtedy interweniować, gdy następuje naruszenie podstawowych praw dziecka, gdy mu się krzywda dzieje, a jeżeli nie, to wychowanie zostawmy rodzicom – wskazuje prof. Smyczyński, którego Rzecznik Praw Dziecka uhonorował Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

W planie obchodów są: uhonorowanie działaczy na rzecz praw dzieci, konferencja naukowa na temat zapisów konwencji i ich działania w praktyce, uroczysta gala, koncert, przedstawienia teatralne dla dzieci i młodzieży, bezpłatne konsultacje z prawnikami Rzecznika Praw Dziecka, spotkania w szkołach, konkursy i zawody sportowe, w tym turniej piłkarski o puchar Rzecznika Praw Dziecka i Prezydenta Raciborza.

Udział w imprezach związanych z obchodami jest bezpłatny. Według szacunków we wszystkich imprezach weźmie bezpośredni udział ok. 5 tysięcy osób, głównie dzieci i młodzieży. Obchody sfinansowane są przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka i Miasto Racibórz.

Fundatorami nagród dla laureatów konkursów jest Fundacja PGE. Partnerami obchodów są: Państwowy Instytut Badawczy NASK, Akademia NASK, Dyżurnet.pl, Zespół CERT Polska, Fundacja PGE i Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Obchody zostały objęte patronatem korporacyjnym przez Telewizję Polską S.A.

Program obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Raciborzu

Czwartek 21 listopada 2019 r.

 • Otwarcie obchodów przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka i prezydenta Raciborza Dariusza Polowego oraz konferencja naukowa o prawach dziecka. Prelekcje wygłoszą Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak (Konwencja o prawach dziecka a wyzwania współczesności), Dyrektor Zespołu Spraw Międzynarodowych i Konstytucyjnych BRPD Agata Jasztal (Rozwój urzędu Rzecznika i działania RPD w kontekście konwencji ONZ i współpracy międzynarodowej), Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu dr Gabriela Kryk (Prawa dziecka – sztuka edukacji wczesnoszkolnej) oraz ekspertki Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (Coraz nowsze technologie i coraz młodsi użytkownicy. Co czeka na nas tuż za rogiem i co możemy z tym zrobić?). Godz. 12-13.30 – Muzeum w Raciborzu (dawny Kościół św. Ducha), ul. Gimnazjalna 1.
 • Odsłonięcie przez Rzecznika Praw Dziecka i Prezydenta Raciborza tablicy upamiętniającej obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Raciborzu, organizowanego z okazji 30. Rocznicy przyjęcia Konwencji ONZ o prawach dziecka. Godz. 14 – Raciborskie Centrum Kultury (50 m obok muzeum).

Czartek – piątek 21-22 listopada 2019 r. – spotkania robocze, warsztaty, spektakle

 • Rzecznik Praw Dziecka – spotkania otwarte Rzecznika z dziećmi w miejscowych szkołach, o prawach dzieci, Konwencji ONZ, działalności Biura RPD i sposobach kontaktu z Rzecznikiem, gdy potrzebna jest pomoc.
 • Ekspertki z Dziecięcego Telefonu Zaufania RPD 800 12 12 12 (Joanna Napieraj i Dominika Bałdyka) porozmawiają z uczniami o prawach dziecka i problemach dzieci oraz rozwiązywaniu ich poprzez m.in. kontakt z biurem rzecznika i jego infolinią.
 • Dyżur prawnika BRPD (Robert Ruta) – dla mieszkańców chcących zgłosić sprawę do BRPD lub wyjaśnić wątpliwości prawne.
 • Zespół teatrzyku Fundacji PGE pokaże w przedszkolach w Raciborzu spektakl teatralny pt. „Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni” – o tym, jak powstaje prąd, kiedy może być niebezpieczny, w jaki sposób należy oszczędzać energię.
 • Przedstawienia „Plik i Folder, odkrywcy internetu” – Aktorzy z kabaretu Zygzaki wystawią przedstawienia dla dzieci ze szkół podstawowych o świecie internetu.
 • Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak (Mamteatr.pl) wystawią spektakl profilaktyczny „Działka” dla młodzieży oraz dorosłych – pokazuje on problem pogłębiającego się uzależnienia nastolatka od narkotyków poprzez relacje z jego najbliższymi.
 • Anna Rak z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu poprowadzi pokazy malowania piaskiem wraz z warsztatami dla dzieci.
 • Ekspertki NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) poprowadzą w szkołach zajęcia z uczniami na temat: „Jaki jest internet młodych – jego jasne i ciemne oblicze? Dlaczego piękny świat mediów społecznościowych szczęścia nie daje? O czym powinniśmy pamiętać, budując swoją markę osobistą w internecie?”. Martyna Różycka jest kierownikiem zespołu Dyżurnet.pl reagującego na zgłoszenia nielegalnych treści w internecie, a Marta Witkowska psychologiem, specjalistką ds. edukacji cyfrowej Akademii NASK. Dodatkowo Marta Witkowska porozmawia z nauczycielami i pedagogami szkolnymi o nowych trendach i wyzwaniach dla nauczycieli (i rodziców) cyfrowych nastolatków, przyjrzy się niepokojącym, ale i pozytywnym zjawiskom w kontekście bezpieczeństwa w sieci, rozwieje też kilka bardzo popularnych mitów o młodych internautach.
 • Michał Strzelczyk – specjalista ds. bezpieczeństwa IT w CERT Polska. Zajmuje się obsługą incydentów naruszających bezpieczeństwo w sieci, analizą złośliwego oprogramowania i tworzeniem narzędzi usprawniających powyższe działania. W trakcie spotkań z młodzieżą opowie, jak nie dać się zhackować i dlaczego cyberprzestępcy mogą się nami interesować.

Sobota 23 listopada 2019 r.

 • Finał turnieju piłkarskiego o puchar RPD i prezydenta Raciborza – w Arenie Rafako (ul. Łąkowa 31) odbędą się mecze finałowe w trzech różnych kategoriach wiekowych. Potem odbędzie się mecz specjalny z udziałem gwiazd, Rzecznika Praw Dziecka i władz miasta. Dorośli podzielą się i zagrają w drużynach razem z dziećmi. Zawody poprowadzą: były reprezentant Polski Sebastian Mila, Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel oraz sportowcy związani z Raciborzem, m.in. mistrz olimpijski w zapasach Ryszard Wolny. Sobota w godz. 10-13.
 • Uroczysta gala finałowa – Rzecznik Praw Dziecka odznaczy osoby działające na rzecz praw dziecka, m.in. Łukasza i Pawła Golców oraz prezes fundacji Gajusz Tisę Żawrocką-Kwiatkowską. Rzecznik nagrodzi również dzieci, które zwyciężyły w turnieju piłkarskim i konkursach szkolnych związanych z prawami dziecka. Na zakończenie gali odbędzie się koncert. Rozpoczną go regionalne zespoły wokalne i taneczne (grupa dziecięca Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy, Agata Kruszelnicka i Jakub Skwarecki z zespołu tanecznego SKAZA, zespół wokalny PERSPEKTYWA). Gwiazdą wieczoru będzie Golec uOrkiestra. Galę poprowadzą: Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel. Sobota godz. 16.30 do ok. 19.15 – Raciborskie Centrum Kultury, ul. Chopina 21.

 

Partnerzy Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Raciborzu

Fundacja PGEMuzeum Górnośląskie w BytomiuRaciborskie Centrum Kultury

 

Państwowy Instytut Badawczy NASK

Prowadzi działalność badawczo-rozwojową w dyscyplinach związanych z usługami teleinformatycznymi. Instytut stanowi eksperckie zaplecze dla instytucji państwa, wspiera je w dążeniu do dalszego rozwoju i utrzymywania bezpieczeństwa internetu i związanych z nim usług. NASK jest operatorem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, w ramach której wszystkie szkoły otrzymają możliwość bezpłatnego korzystania z dostępu do szybkich łącz internetowych.

 

Akademia NASK

\

Realizuje wiele działań edukacyjnych i szkoleniowych. Większość z nich koncentruje się na bezpieczeństwie dzieci i młodzieży. Od 2005 r. NASK jest koordynatorem Polskiego Centrum Programu Safer Internet, w ramach którego wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę podejmuje działania przygotowujące dzieci i młodzież do bezpiecznego i kreatywnego korzystania z nowych technologii. Ponadto Akademia NASK prowadzi szkolenia, warsztaty i koordynuje inicjatywy zmierzające do pogłębienia wiedzy o bezpieczeństwie w internecie wśród różnych użytkowników, w tym seniorów, rodziców i nauczycieli.

 

Dyżurnet.pl

Działa w strukturze NASK PIB. Jest to jedyny w Polsce, służący ogółowi polskich internautów zespół reagowania na szkodliwe i nielegalne treści w internecie. Dyżurnet.pl należy do międzynarodowego stowarzyszenia INHOPE, które zrzesza ekspertów działających na rzecz eliminowania z obiegu materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci (pornografii dziecięcej). Współpracując z Interpolem stowarzyszenie bada również znalezione materiały pod kątem identyfikacji sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci, ich ofiar i miejsc popełnienia przestępstw.

 

Zespół CERT Polska

Jest pierwszym, powstałym w Polsce zespołem reagowania na incydenty (z ang. Computer Emergency Response Team). Działa w strukturze NASK. Do jego głównych zadań należy rejestrowanie i obsługa zdarzeń naruszających bezpieczeństwo sieci oraz aktywne reagowanie w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla użytkowników. Zespół współpracuje z innymi zespołami CERT/CSIRT w Polsce i na świecie, bierze udział w krajowych i międzynarodowych projektach związanych z tematyką bezpieczeństwa teleinformatycznego. Eksperci CERT Polska analizują złośliwe oprogramowanie i wynikami swoich działań dzielą się w ramach systemów wymiany informacji o zagrożeniach. Zespół rozwija własne narzędzia do wykrywania, monitorowania, analizy i korelacji zagrożeń. CERT Polska prowadzi też działania informacyjno-edukacyjne dla profesjonalistów z branży bezpieczeństwa IT oraz skierowane do zwykłych użytkowników.

 

Partnerem medialnym jest Telewizja Polska S.A.