Przez zabawę do wiedzy, czyli wesoła nauka o prawach dziecka

Jak unikać podstępnych ludzi w internecie, jak bezpiecznie obchodzić się z prądem, gdzie szukać pomocy, jeśli dzieje się coś złego – z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka z uczniami raciborskich szkół spotkali się eksperci i grupy teatralne, aby przekazać dzieciom jak najwięcej wiedzy w jak najbardziej atrakcyjny sposób. Były emocjonujące przedstawienia, ciekawe pokazy,zajmujące warsztaty i multimedialne prezentacje.

Racibórz stał się “Miastem przyjaznym prawom dziecka” – honorowy tytuł nadał mu Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Specjalną tablicę poświęconą temu wydarzeniu odsłonili w Raciborskim Centrum Kultury Mikołaj Pawlak i prezydent miasta Dariusz Polowy. Wcześniej w Muzeum Raciborza odbyła się konferencja naukowa poświęcona Konwencji o prawach dziecka, problemom edukacyjnym i zagrożeniom w internecie.

Kolejny dzień obchodów był poświęcony w całości dzieciom. Rzecznik Praw Dziecka i jego specjaliści, a także grupy teatralne i eksperci z NASK przez cały dzień spotykali się w szkołach i domach kultury z najmłodszymi mieszkańcami miasta.

W sobotę odbędą się finały piłkarskiego turnieju uczniów z udziałem słynnych sportowców, m.in. Sebastiana Mili, Justyny Święty-Ersetic, Sebastiana Świderskiego i Ryszarda Wolnego, a na koniec gala finałowa i koncert Golec uOrkiestra, który poprowadzą Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel. Tysiące młodych mieszkańców Raciborza i okolic weźmie udział w obchodach radosnego święta. W planie obchodów są: uhonorowanie działaczy na rzecz praw dzieci, konferencja naukowa na temat zapisów konwencji i ich działania w praktyce, uroczysta gala, koncert, przedstawienia teatralne dla dzieci i młodzieży, bezpłatne konsultacje z prawnikami Rzecznika Praw Dziecka, spotkania w szkołach, konkursy i zawody sportowe, w tym turniej piłkarski o puchar Rzecznika Praw Dziecka i Prezydenta Raciborza.

Udział w imprezach związanych z obchodami jest bezpłatny. Według szacunków we wszystkich imprezach weźmie bezpośredni udział ok. 5 tysięcy osób, głównie dzieci i młodzieży. Obchody sfinansowane są przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka i Miasto Racibórz.

Fundatorami nagród dla laureatów konkursów jest Fundacja PGE. Partnerami obchodów są: Państwowy Instytut Badawczy NASK, Akademia NASK, Dyżurnet.pl, Zespół CERT Polska, Fundacja PGE i Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Obchody zostały objęte patronatem korporacyjnym przez Telewizję Polską S.A.