Rodzicu! Sprawdź, jak chronić dziecko w sieci

Uwaga, nowy poradnik NASK dla rodziców pt. „Sharenting i wizerunek dziecka online” jest już dostępny. Znajdziecie go na stronie Akademii NASK.

Aż 40% polskich rodziców dzieli się w internecie zdjęciami i filmami, na których są ich dzieci. Rocznie wrzucamy do sieci średnio 72 zdjęcia i 24 filmy ze swoimi pociechami. Większość z nas myśli, że widzą je tylko nasi znajomi. Ośmiu na dziesięciu dwulatków ma już swój cyfrowy ślad, a 5% z nich posiada… własny profil społecznościowy. Założony oczywiście przez rodziców.

Często dzielimy się materiałami przedstawiającymi lub opisującymi nasze dzieci bez zastanowienia się, z jakimi konsekwencjami może się to wiązać i na jakie niebezpieczeństwa może narazić dzieci teraz i w przyszłości.

W najnowszym poradniku znajdziecie więcej informacji o zjawisku sharentingu, zagrożeniach, jakie mogą wynikać z nadmiernego i nierozważnego udostępniania wizerunku dziecka. Dowiecie się również, jak rozsądnie dzielić się materiałami przedstawiającymi dziecko i jak pomóc odpowiedzialnie budować wizerunek online dziecku, które zaczyna samodzielnie korzystać z sieci. Zapraszamy do lektury.

Publikacja jest częścią kampanii „Nie Zagub Dziecka w Sieci” realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z NASK. Więcej informacji o kampanii