Na Dzień Dziecka od Rzecznika: życzenia, film z gwiazdami i apel o „promocję” szkolnych świadectw

Dzień Dziecka to niezwykły dzień. Dlatego niezwykłe są z tej okazji działania Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka. Zaapelował do nauczycieli, aby w tym trudnym roku epidemii i zdalnej nauki wspomogli dzieci, przymykając oko na ich słabsze wyniki w nauce i podnosząc oceny na świadectwach szkolnych o jeden stopień. Nagrał też specjalny film z młodymi gwiazdami muzyki, w którym… zmienił prawo. 

– Apeluję do nauczycieli i rad pedagogicznych, żeby każdy uczeń miał na świadectwie notę z danego przedmiotu o jeden stopień wyższą, niż to wynika ze sprawdzianów, testów czy jednostkowych ocen – napisał w swoim liście otwartym z życzeniami do dzieci Rzecznik Praw Dziecka.

Rzecznik zwrócił uwagę, że zdalna nauka i trudności związane z pandemią koronawirusa, w tym przymusowe zamknięcie w domach, w znacznym stopniu utrudniło dzieciom naukę, a w wielu przypadkach wręcz uniemożliwiło poprawę ocen. 

– Niech to będzie rekompensatą za trudy niezawinione przez dzieci, wsparciem przed powrotem do normalnej nauki, rodzajem promocji przy wystawianiu świadectw szkolnych. A dla uczniów, którym grozi powtarzanie tej samej klasy na następny rok – swoistą amnestią lub zachętą na przyszłość – napisał Mikołaj Pawlak.

Z kolei z niezwykłą prośbą do Rzecznika zwróciły się młode gwiazdy muzyki, z którymi Mikołaj Pawlak zorganizował trwającą ponad miesiąc akcję #zostajewdomu, podczas której odbywały się koncerty znanych dziecięcych artystów i codzienne internetowe spotkania na żywo z fanami.

Tym razem Magda Bereda i Alicja Szemplińska oraz członkowie zespołu 4Dreamers w specjalnie nagranym wspólnie z Rzecznikiem filmie poprosili go, aby Dzień Dziecka był… każdego dnia. Mikołaj Pawlak nie mógł odmówić tej prośbie i… „zmienił prawo”. W żartobliwym tonie ogłosił, że od dziś każdy dzień będzie świętem dzieci.

– Dzień Dziecka to jedyne w swoim rodzaju, wyjątkowe święto, a moim zadaniem jest sprawić, by to święto trwało przez cały rok. Z takim życzeniem zgłosiło się do mnie wielu moich młodych przyjaciół, więc co miałem zrobić? – śmieje się Rzecznik Praw Dziecka.

Zobacz film na Dzień Dziecka:

 

List otwarty z życzeniami Rzecznika Praw Dziecka 

Drogie Dzieci,

w tym roku radosne święto – Dzień Dziecka – obchodzimy w szczególnie trudnym czasie pandemii koronawirusa. Dlatego chciałbym złożyć Wam wyjątkowe życzenia.

Życzę Wam normalności – po ciężkich miesiącach zamknięcia w domu, braku spotkań z przyjaciółmi, po zakazie wychodzenia do kina, na plac zabaw czy na spacer, a przede wszystkim po trudach zdalnej nauki.

Chciałbym, żeby każdy uczeń miał normalne wakacje, a potem normalnie wrócił do szkoły. I żeby nie musiał aż tak mocno martwić się o oceny, które trudno było zdalnie poprawiać. Dlatego jako Rzecznik Praw Dziecka apeluję do nauczycieli i rad pedagogicznych, aby oceniając wyniki uczniów, wzięli pod uwagę niedogodności związane ze zdalną nauką i docenili trud swoich uczniów. Żeby każdy uczeń miał na świadectwie notę z danego przedmiotu o jeden stopień wyższą, niż to wynika ze sprawdzianów, testów czy jednostkowych ocen.

Niech to będzie rekompensatą za trudy niezawinione przez dzieci, wsparciem przed powrotem do normalnej nauki, rodzajem promocji przy wystawianiu świadectw szkolnych. A dla uczniów, którym grozi powtarzanie tej samej klasy na następny rok – swoistą amnestią lub zachętą na przyszłość.

Jako Rzecznik Praw Dziecka, świadomy utrudnień, stresu i napięć w edukacji w czasie epidemii koronawirusa, z takim życzeniem do nauczycieli – promocji świadectw dla wszystkich dzieci – występuję. Na dobry początek normalności.

W tym roku Dzień Dziecka wygląda inaczej niż dotychczas. Nie ma wielkich festynów, zabaw, koncertów. Nie spotkamy się, by razem świętować. Ale to wkrótce minie, wirusa pokonamy. I znów zaświeci słońce, znów powróci bezpieczeństwo i będziecie mogli beztrosko korzystać z życia.

Dlatego życzę Wam także kochani, abyście mieli w wakacje moc atrakcji. Niech ten trudny czas pandemii odejdzie w zapomnienie, niech lato będzie okazją do pozbycia się stresów i obaw. Niech te wakacje będą tak pełne wyzwań, że może nawet zatęsknicie do spokojnej szkoły.

Mam też dla Was niespodziankę. Wspólnie z młodymi przyjaciółmi, wspaniałymi zdolnymi artystami, których na pewno wszyscy znacie, nagrałem specjalnie dla Was filmik. Z niespodzianką. Musicie go zobaczyć!

Pozdrawiam Was serdecznie!

Wasz Rzecznik Mikołaj Pawlak