Milionowe wsparcie dla dziecięcych oddziałów psychiatrycznych. Ruszyła akcja IKEA i Rzecznika

34 szpitale, 30 tys. produktów wartości 1,6 mln zł, z których skorzysta ponad 1000 młodych pacjentów. Pościel, materace, zabawki, sprzęt multimedialny i AGD… Ruszyła wielka akcja wsparcia wszystkich oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w całej Polsce, zorganizowana przez IKEA i jej partnerów wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka.

#PomagamyRazem to pierwsza ogólnopolska akcja wsparcia wszystkich oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży – jest ich w sumie 37 w 34 szpitalach – w której to same szpitale zamawiają brakujące wyposażenie u darczyńców. Taka pomoc „na wymiar” jest dostosowana do rzeczywistych potrzeb każdego oddziału. Jako pierwszy zamówione wyposażenie otrzymał Oddział Psychiatryczny dla Dzieci w Józefowie na Mazowszu.

– To wspaniała inicjatywa i cieszę się, że IKEA zwróciła się do mnie o jej wsparcie. Jako Rzecznik Praw Dziecka od dawna zwracam uwagę na trudną sytuację oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży i jestem pewien, że materialne wsparcie może sprawić wiele dobrego. A jest tym cenniejsze w sytuacji, gdy świat trzyma w swoich kleszczach pandemia koronawirusa – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Zobacz film z otwarcia akcji IKEA i Rzecznika Praw Dziecka:

Pomoc materialna, zamówiona przez poszczególne oddziały psychiatryczne w całej Polsce, dotrze do nich w ciągu najbliższych kilku tygodni.

– Dom to niezwykle ważna przestrzeń dla IKEA. Powinien być ostoją bezpieczeństwa i rozwoju. Tymczasem epidemia koronawirusa – i związana z nią często długotrwała izolacja – negatywnie wpłynęły na zdrowie psychiczne wielu osób, w tym dzieci i młodzieży. Zobowiązaliśmy się, jako biznes odpowiedzialny społecznie, wesprzeć lokalne społeczności w trudnościach wynikających ze skutków pandemii. Szpitalne oddziały psychiatryczne są ważnym elementem powrotu do zdrowia dla wielu pacjentów, a nam zależy na tym, by dzieci i rodzice spędzali w nich konieczny czas w jak najlepszych warunkach. Dlatego #PomagamyRazem – zaznacza Katarzyna Dulko-Gaszyna, Dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail.

Lekarze wskazują, że już sam pobyt w szpitalu psychiatrycznym dla dziecka jest trudnym przeżyciem, ale pobyt tego dziecka w szpitalu podczas pandemii COVID 19 potęguje ten stan.

– Zasady bezpieczeństwa i liczne obostrzenia wewnętrzne sprawiają, że dziecko rzadko widzi bliskich i nie może wychodzić na przepustki. Nie działają szkoły, więc nie ma tego cennego terapeutycznie rytuału wychodzenia z oddziału do szkoły. Dzieci skazane są na jeszcze większą izolację niż podczas normalnego pobytu na oddziale – tłumaczy Michał Stelmański, Prezes Zarządu Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu.

Do tego – zaznacza prezes – dochodzi sposób ubierania personelu w fartuchy ochronne, maski i przyłbice, co nie wprowadza domowej atmosfery. I właśnie w takiej sytuacji każdy dobry gest, każdy prezent, każde ciepłe słowo jest dla pacjentów na wagę złota.

– Dlatego składam wyrazy szacunku dla IKEA i Rzecznika Praw Dziecka za cudowny pomysł i przedsięwzięcie, które kompleksowo wzmacnia materialnie oddziały psychiatryczne dla dzieci i przywraca, chociaż na chwilę, uśmiech na twarzach naszych Małych Pacjentów. W imieniu swoim, załogi i pacjentów serdecznie dziękuję za wsparcie materialne Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu – podsumowuje Prezes Michał Stelmański.

Akcja #PomagamyRazem została zorganizowana przez IKEA, wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka i Ingka Centres oraz partnerami: Fundacją Medicover, Grupą Raben Logistics Polska, FM Logistic oraz IKEA Distribution Services S.A.

Milionowe wsparcie dla dziecięcych oddziałów psychiatrycznych. Ruszyła akcja IKEA i Rzecznika