Finał ogólnopolskiej akcji charytatywnej w oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży

Meble, pościel, książki, zabawki, materiały edukacyjne i wiele, wiele innych – łącznie ponad 29 tysięcy produktów IKEA o wartości 1,6 mln złotych trafiło do wszystkich 37 oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. Z tej puli 1300 produktów przekazano do specjalistycznego szpitala im. J. Babińskiego w Łodzi, gdzie miał miejsce finał ogólnopolskiej akcji #PomagamyRazem zorganizowanej przez IKEA i jej partnerów we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka Mikołajem Pawlakiem.

Charytatywna akcja doposażania szpitali psychiatrycznych w całej Polsce trwała od połowy czerwca 2020 r. i zaczęła się w podwarszawskim Józefowie. Potem ciężarówki z produktami IKEA i jej partnerów ruszyły w Polskę i zaczęły dostarczać wyposażenie do wszystkich 37 oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.

Finał akcji – ostatni transport – miał miejsce w Łodzi 30 lipca, w szpitalu psychiatrycznym im. Józefa Babińskiego, jednym z najstarszych i największych tego typu szpitali w Polsce.

– A jednak można! Tyle już słyszeliśmy, że się nie da, że same trudności, że znikąd nadziei, ale nasza akcja pokazała, że wystarczy chcieć, dobrze się zorganizować i być konsekwentnym w działaniu, aby problemy pokonać. Pomoc, która dzięki firmie IKEA dotarła do wszystkich oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w całej Polsce, ma szczególne znaczenie teraz, w czasach pandemii, gdy problemy psychiczne pojawiają się ze zdwojoną siłą. Bardzo się cieszę, że dzięki tej inicjatywie znacznie polepszą się warunki do leczenia młodych pacjentów – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Młodzi pacjenci leczący się w łódzkim szpitalu otrzymali m.in. meble, zabawki, kredki, książki, artykuły do rysowania, gry podłogowe i puzzle, które umożliwią im kreatywne spędzanie czasu w przyjaźniejszym, bardziej domowym wnętrzu.

Jestem wdzięczna Rzecznikowi Praw Dziecka, firmie IKEA i jej partnerom, że odważyli się i zauważyli potrzeby psychiatrii dziecięcej. Bo te potrzeby są ogromne. Cieszę się, akcja znalazła swój finał w naszym szpitalu im. Babińskiego w Łodzi, bo szpital ten zapewnia kompleksową pomoc dla małych pacjentów. Nasz zespół włączył się w reformę dziecięcej psychiatrii – kształcimy przyszłych psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych po to, aby pomoc dla dzieci była udzielana jak najbliżej ich miejsca zamieszkania a nawet w ich domach – powiedziała dyrektor szpitala im. Babińskiego w Łodzi Anna Śremska.

Katarzyna Dulko–Gaszyna, Dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail, zwróciła uwagę, że wyposażając oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży w całej Polsce, zaadresowano pomoc do grupy, którą szczególnie dotknęła epidemia COVID-19.

– Dziękujemy za współpracę i pomoc partnerom akcji, a także dyrektorom szpitali, którzy precyzyjnie określili potrzeby sprzętowe oddziałów psychiatrii. Dzięki temu mogliśmy dostarczyć sprzęt, którego w tych miejscach brakowało najbardziej. Projekt, który zrealizowaliśmy pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka, to jedno z działań, które podjęliśmy jako biznes odpowiedzialny społecznie, aby wesprzeć lokalne społeczności w pokonaniu trudności spowodowanych przez pandemię koronawirusa – zaznaczyła Katarzyna Dulko–Gaszyna.

Pomoc materialną i usługi logistyczne zrealizowali IKEA i jej partnerzy:  Fundacja Medicover, Raben Logistics Polska, Centrum Dystrybucji IKEA oraz FM Logistic.  Zaopatrzone zostały wszystkie stacjonarne oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży – 37 oddziałów w 34 szpitalach w całym kraju. Każdy z oddziałów samodzielnie dokonywał wyboru produktów. W rozładunku i montażu mebli i wyposażenia pomagali wolontariusze.

Patronat nad akcją sprawował Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Filmowe podsumowanie akcji Rzecznika Praw Dziecka i IKEA