Rzecznik, policjanci, strażacy i zebra… Wspaniała akcja Caritas o bezpieczeństwie dla dzieci

Czarno-biała w paski cała, zamiast biegać po Afryce, przejść pomoże przez ulicę… Nic tak dobrze nie pomaga uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa jak wierszyki, zagadki i ciekawe zabawy. Fantastyczną lekcję przez internet dla dzieci z klas 0-3 w całym kraju zorganizował Caritas Diecezji Toruńskiej w ośrodku w Przysieku.

W transmisji na żywo brali udział uczniowie ze szkoły salezjańskiej, eksperci m.in. z policji, straży pożarnej, ośrodka ruchu drogowego, sanepidu oraz gość specjalny – Rzecznik Praw Dziecka.

Pełny atrakcyjnych zajęć program prowadziła pluszowa zebra i nosząca ją na ręce “przyjaciółka”, znana aktorka teatralna Dominika Miękus.

Zajęcia w ramach akcji “Jestem widoczny jestem bezpieczny” zaczęły się we wtorek punktualnie o godz. 10, a za pośrednictwem Facebooka mogły je oglądać tysiące dzieci w Polsce – dla których była to specjalna lekcja o bezpieczeństwie. Z każdą minutą do transmisji dołączały kolejne klasy i szkoły, m.in z Torunia, Gorzowa Wlk., Radzynia Podlaskiego, Wrocławia, Zielonej Góry, Czernikowa, Topólki, Lipusza, Chrostkowa, Mrzeżyna...

– Witajcie dzieci. Cieszę się, że nie musicie już tyle czasu spędzać przed komputerami, jak to było na wiosnę i możecie chodzić na lekcje do szkoły, a potem bawić się, biegać i uprawiać sporty – mówił dzieciom Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który był pierwszym gościem na lekcji.

I przypominał, jak ważne jest, by bawić się bezpiecznie, a podczas powrotu ze szkoły, i nie tylko, nosić odblaskową kamizelkę lub inne jaskrawe elementy ubioru, opaski czy breloki. 

Potem lekcja na profilu Caritas Toruń ruszyła całą parą. Pod czujnym okiem pluszowej zebry dzieci uczyły się prawidłowo przechodzić przez ulicę, iść wzdłuż drogi, gdy nie ma chodnika, jeździć na hulajnodze czy rowerze, śpiewały też wspólnie z artystami piosenki o zasadach bezpieczeństwa i numerach alarmowych. 

– Trzeba być zawsze widocznym na drodze, zakładać odblaski, szczególnie teraz, gdy nadchodzą jesień i zima. Noście kamizelki, zakładajcie zawieszki na ubranie czy na rower. I pamiętajcie, gdy idziemy ulicą czy przy drodze, nie słuchamy muzyki w słuchawkach, nie oglądamy filmu w telefonie, za to rozglądamy się uważnie. A poza miastem, gdy nie ma chodnika, idziemy lewym poboczem, żeby dobrze widzieć jadące w naszym kierunku auta – opowiadała dzieciom Luiza Skrobiszewska z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu.

Policjanci z komendy w Toruniu pomagali im też dowiedzieć się, jak unikać zagrożeń nie tylko na ulicy, lecz również na podwórku, placu zabaw czy podczas dalekiego wyjazdu. Była także powtórka z zasad higieny w dobie koronawirusa oraz zajęcia ze strażakiem, który ostrzegał dzieci przed zabawami z ogniem. 

Kolejna odsłona akcji “Jestem widoczny, jestem bezpieczny, organizowana w Przysieku przez Caritas Diecezji Toruńskiej pod dyrekcją ks. Prałata Daniela Adamowicza, potrwa aż do piątku. W sumie w różnego rodzaju zajęciach i pokazach na temat zasad bezpieczeństwa wezmą na miejscu udział setki dzieci. A tysiące obejrzą je przez internet. Wszyscy uczestnicy będą też mogli wygrać atrakcyjne nagrody w licznych konkursach organizowanych podczas zajęć.

Rzecznik, policjanci, strażacy i zebra... Wspaniała akcja Caritas o bezpieczeństwie dla dzieci