Ruszył internetowy przewodnik prawny dla polskich rodzin za granicą

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka Rzecznik Praw Dziecka i Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomili internetowy przewodnik po 29 europejskich państwach, w którym podróżujące lub przebywające tam polskie rodziny z dziećmi znajdą najważniejsze informacje i kontakty prawne. Na stronie dziecizagranica.gov.pl są szczegółowo omówione systemy edukacji, kwestie wychowywania, świadczeń socjalnych, opieki społecznej, a także niezbędne przepisy i kontakty w przypadku problemów prawnych lub rodzinnych.

– Serwis dziecizagranica.gov.pl to rzetelna, wiarygodna i niezbędna encyklopedia wiedzy dla każdego polskiego rodzica, który przebywa lub wybiera się ze swoim dzieckiem do innego europejskiego kraju. Dzięki tym informacjom nasi rodacy będą mogli uniknąć wielu kłopotów, a także znajdą tam fachową pomoc. Bardzo się cieszę, że dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, a w szczególności z pracownikami polskich ambasad, którzy zbierali wszystkie potrzebne informacje, udało się nam stworzyć internetową bazę danych, dzięki której nasi obywatele będą mogli czuć się znacznie bezpieczniej podczas swoich wyjazdów z Polski – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

– Nie ma nic ważniejszego dla polskiego rządu niż budowanie bezpiecznej przyszłości dla naszych dzieci i tworzenie warunków dla ich rozwoju. Nasze działania zawsze będą zmierzać do budowania lepszego świata, w którym stabilny pokój i bezpieczeństwo to wartości najwyższe, a nasze dzieci będą mogły w zdrowiu realizować swoje marzenia w nowoczesnym i dostatnim kraju. Tworzymy dla dzieci warunki dla nowoczesnej edukacji, opieki zdrowotnej na światowym poziomie, a priorytetem polskiej służby zagranicznej jest dbanie o więzy z Polską naszych dzieci przebywających w innych krajach – zaznaczył Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau.

Wiele problemów, które dotykają polskich obywateli i ich dzieci mieszkających za granicą na stałe lub przebywających tam czasowo, wynika z nieznajomości prawa lub błędnych interpretacji panujących tam zasad, często odmiennych od znanych nam w Polsce.

Nowy serwis dziecizagranica.gov.pl, który powstał dzięki współpracy Rzecznika Praw Dziecka z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, pomoże bezpiecznie poruszać się w systemie prawnym danego kraju, uzyskać finansowe wsparcie czy uniknąć problemów, a jeśli już się takie zdarzą, będzie źródłem wskazującym, gdzie szukać pomocy.

Wystarczy wejść na stronę dziecizagranica.gov.pl, wybrać kraj z listy lub kliknąć na niego na interaktywnej mapie, aby uzyskać dostęp do szczegółowego poradnika dla danego kraju wraz z listą linków i kontaktami do najważniejszych instytucji, które służą wsparciem w wielu dziedzinach.

We francuskich szkołach podstawowych środa jest wolna od zajęć. W Niemczech dzieci poniżej 16 lat nie mogą iść do kina, jeśli film kończy się po godz. 22. W szwedzkich szkołach uczniowie nie płacą za posiłki, podręczniki i wycieczki… To tylko przykładowe informacje zawarte na stronie dziecizagranica.gov.pl.

W każdym państwie opisane są szczegółowo: model edukacji, procedury naboru do szkół i przedszkoli, prawa i obowiązki uczniów i rodziców, systemy wsparcia szkolnego, najczęstsze nieporozumienia, problemy wychowawcze i rodzinne, systemy świadczeń socjalnych i opieki społecznej, a także lista kontaktów do najważniejszych instytucji rządowych i samorządowych, organizacji polonijnych oraz urzędów i organizacji w Polsce.