Wsparcie Premiera dla Dziecięcego Telefonu Zaufania

Premier Mateusz Morawiecki polecił dofinansować z rezerwy budżetowej całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12. Wsparcie jest częścią zapowiedzianej w styczniu przez Premiera inwestycji w psychiatrię dziecięcą o łącznej wartości 220 mln zł.

– Dziękuję Panu Premierowi, rządowe dofinansowanie umożliwi zatrudnienie dodatkowych specjalistów, którzy będą pomagać młodym ludziom z problemami. Związane z pandemią obostrzenia, w tym nauka zdalna, są dla dzieci i młodzieży bardzo trudnym okresem i wiele młodych osób sobie z tym nie radzi. Dlatego w grudniu podjąłem decyzję o uruchomieniu całodobowej działalności telefonu zaufania i czatu internetowego, gdzie dzieci i młodzież w każdej chwili, w dzień i w nocy, znajdą pomoc w chwilach kryzysu. Decyzja Premiera o dofinansowaniu naszej działalności to wspaniała wiadomość dla nas wszystkich – dzięki temu kadra specjalistów zostanie wzmocniona i będzie nam łatwiej dotrzeć z pomocą do potrzebujących – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Darmowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12, a także specjalny czat internetowy na stronie www.brpd.gov.pl od grudnia 2020 roku działają całodobowo, przez siedem dni w tygodniu. Specjaliści, w tym psycholodzy i prawnicy, udzielają wsparcia każdej osobie, która się tam zgłosi.

Eksperci zachęcają młodych ludzi, aby nie wahali się zwrócić o pomoc i wskazują, że czasami wystarczy zwykła rozmowa, żeby rozwiązać wiele problemów. A jeśli sprawa będzie na to zbyt skomplikowana, specjaliści z telefonu zaufania zaproponują konkretny sposób na to, jak i gdzie ten problem da się rozwiązać.

– Nie czekajcie na pomoc. Nie traćcie czasu, zadzwońcie lub napiszcie, pomóżcie sobie! Gwarantujemy anonimowość, nie musicie się przedstawiać, ani mówić, skąd dzwonicie. O tej rozmowie nie musi się nikt dowiedzieć, ani rodzice, ani szkoła, ani znajomi. Nasi eksperci Wam pomogą. Wysłuchają, zaproponują rozwiązania, mogą też interweniować. Nie jesteście sami. Pomożemy Wam – apeluje Rzecznik Mikołaj Pawlak.

W styczniu 2021 r. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd przeznaczy 220 mln zł na wsparcie psychiatrii dziecięcej – m.in. 120 mln zł będzie przekazanych na remonty i unowocześnienie placówek medycznych, zwiększona ma zostać także dostępność świadczeń i uruchomiony program profilaktyki uzależnień cyfrowych.

– Nie ma dzisiaj ważniejszej sprawy niż troska o los dzieci i młodzieży, systemowa poprawa całego obszaru związanego z poradnictwem, zwiększenie dostępności psychoterapeutów jest dla nas nie tylko zadaniem numer jeden, ale też moralnym obowiązkiem. To jeden z naszych z najważniejszych priorytetów w najbliższych tygodniach i miesiącach – mówił wówczas Premier Morawiecki.