Honorowa Odznaka dla zamordowanej wolontariuszki Heleny Kmieć – iskierki na Ziemi, płomienia w Niebie

Helena Kmieć zginęła na misji w Boliwii (foto: helenakmiec.pl)

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przyznał pośmiertnie Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Helenie Kmieć, polskiej wolontariuszce zamordowanej w Boliwii – gdzie pojechała, aby opiekować się dziećmi potrzebującymi pomocy. Miała 26 lat.

– Dzieliła się z ludźmi tym, co najcenniejsze. Dobrem i miłością. Kochała wszystkich ludzi. Była pełna życia i radości. Była niegasnącą iskierką. Pomagała najsłabszym, dzieciom, tu w kraju i na misjach, na końcu świata, w miejscach zapomnianych, biednych, gdzie jej uśmiech był dla jej podopiecznych światłem – powiedział Mikołaj Pawlak, przekazując Honorową Odznakę wzruszonym rodzicom Heleny. 

Rzecznik Praw Dziecka wręczył rodzicom Heleny przyznaną jej pośmiertnie odznakęW przekazaniu odznaki wzięli udział przedstawiciele Fundacji imienia Heleny Rzecznik złożył kwiaty na grobie zabitej misjonarkiKmieć, która pomaga w edukacji dzieciom i młodzieży w krajach misyjnych, a także jest organizatorem ogólnopolskiej corocznej akcji „Podaj dobro dalej!”, skierowanej do uczniów szkół podstawowych i promującej działalność społeczną oraz ideę wolontariatu na rzecz drugiego człowieka.  

Fundację ustanowili w maju 2017 r. księża Salwatorianie. 

Helena Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 w Krakowie, ale pochodziła z Libiąża. Jako wolontariuszka poświęciła się pomaganiu dzieciom. Organizowała kolonie przy parafiach księży Salwatorianów na Węgrzech i w Rumunii, uczestniczyła w misjach w Zambii. 

Na początku stycznia 2017 r. rozpoczęła służbę w placówce misyjnej Sióstr Służebniczek w miejscowości Cochabamba w środkowej Boliwii. Organizowała ochronkę, w której miała opiekować się biednymi dziećmi i sierotami. 24 stycznia 2017 r. zginęła od ciosów nożem podczas napadu na ochronkę.

– Wszyscy, którzy znali Helenkę, wspominają, że miała w sobie wielką moc – ciepło i siłę, którymi dzieliła się z potrzebującymi dziećmi. Pomagała im uwierzyć w siebie, iść do przodu, na przekór trudnemu losowi. Jej energia, dobro, miłość do drugiego człowieka były darem. Sensem pomagania drugiemu człowiekowi. Jej tragiczna śmierć nie była końcem tego światła dla ludzi. Helenka pozostała iskierką dobra na Ziemi i płomieniem światła w Niebie. Pamięć o niej pozostaje z nami i nieustannie rozświetla drogi życia. Helenka przypomina nam, żeby być zawsze gotowym na pomoc drugiemu człowiekowi – powiedział Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. 

 

 

Helena Kmieć podczas wolontariatu w Zambii (foto: helenakmiec.pl)

Więcej na temat życia Heleny Kmieć można dowiedzieć się z książki o niej oraz na stronie fundacji jej imienia: helenakmiec.pl .

Książka o życiu Helenki Kmieć