Nie czekaj! Zadzwoń na 800 12 12 12! Kampania społeczna promuje Dziecięcy Telefon Zaufania

Pandemia i długie miesiące izolacji spotęgowały problemy emocjonalne dzieci i młodzieży. Wzrosło poczucie zagubienia, bezsilność wobec przemocy w internecie, pojawiła się depresja. Dlatego tak ważne jest teraz wsparcie dla młodych ludzi, aby ich dramaty nie kończyły się tragicznie. Rzecznik Praw Dziecka i Telewizja Polska rozpoczynają kampanię społeczną promującą Dziecięcy Telefon Zaufania. Pod darmowym numerem 800 12 12 12 i na czacie na brpd.gov.pl czekają eksperci rzecznika, gotowi udzielić wszelkiej pomocy.

– Jeśli Ty albo Twoi znajomi staliście się ofiarami przemocy albo celem hejtu; jeśli zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, albo nie masz po prostu z kim pogadać; jeśli myślisz, że wszystko straciło sens… Nie czekaj, zadzwoń na numer Dziecięcego Telefonu Zaufania 800 12 12 12 albo napisz na naszym czacie na stronie brpd.gov.pl – zachęca Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Telefon i czat są czynne całą dobę, także w nocy, w święta i weekendy. Czekają tam specjaliści, prawnicy i psycholodzy, którzy pomogą, porozmawiają i wskażą drogę wyjścia z kłopotów. Telefon i czat są darmowe i anonimowe.

– Jeśli nie będziecie chcieli, to nikt się o tej rozmowie nie dowie. Ani rodzice, ani szkoła. Nie czekajcie, pozwólcie sobie pomóc. To naprawdę działa – przekonuje Mikołaj Pawlak.

Na potrzeby kampanii społecznej promującej działalność Dziecięcego Telefonu Zaufania powstały spoty filmowe. Pierwszy z nich można oglądać w Telewizji Polskiej, na stronie www.brpd.gov.pl i w mediach społecznościowych – na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Jest to historia nastolatki dręczonej przez anonimowych hejterów i przez znajomych, którzy ją obrażają i poniżają. Nienawistne, obraźliwe wypowiedzi dosłownie przygniatają przerażoną dziewczynę, a przedstawieni w formie animowanych postaci rodzice nie mają dla niej czasu, próbując odepchnąć od siebie córkę wraz z jej problemami. Na szczęście nastolatce udaje się rozbić górę atakujących ją agresywnych słów, bo ratunkiem jest dla niej Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12.

Telefon ten działa już od 2008 roku. To darmowa infolinia. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zdecydował o rozszerzeniu jego działalności na całą dobę, a także uruchomił specjalny czat internetowy – dyżurują tam specjaliści, którzy pomagają dzieciom i młodzieży.

Spoty na potrzeby kampanii społecznej wyprodukowała firma BeeProduction. Reżyserem jest Tomasz Kempski.