Rzecznik apeluje do samorządów o sfinansowanie zajęć na basenach dla uczniów

Pomóżcie uczniom odzyskać sprawność fizyczną i kondycję po miesiącach domowej izolacji i nauki zdalnej – apeluje do wszystkich samorządów w Polsce Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. I proponuje, aby lokalne władze sfinansowały dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży na basenach.

– Nauka zdalna odcięła dzieci i młodzież od szkolnych zajęć sportowych, zamknięte były też baseny, kluby czy domy kultury, w których młodzi mogli uprawiać sport. Eksperci alarmują, że miesiące bez ruchu miały fatalne skutki dla ich rozwoju fizycznego, dlatego niezbędne są pilne działania, aby dzieci i młodzież jak najszybciej mogły wrócić do ruchu i wysiłku fizycznego – argumentuje Rzecznik Praw Dziecka.

Mikołaj Pawlak wskazuje, że pływanie czy nawet zwykła zabawa w wodzie to doskonały sposób na rozruszanie młodych. To rodzaj sportu, który pomaga w ogólnym rozwoju organizmu.

– Dziękuję wszystkim samorządom, które wzięły udział w programie powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”, finansowanym z Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów. Dziękuję Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za wspieranie tego programu. Takich programów musimy mieć jednak znacznie więcej, bo intensywne zajęcia sportowe są dzisiaj potrzebne naszym dzieciom i młodzieży jak nigdy wcześniej – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka.

Rzecznik odwiedził ostatnio Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Lipinach w gminie Nowosolna (woj. łódzkie), której uczniowie mieli sfinansowane zajęcia na basenie – podobnie jak ich koledzy i koleżanki z pobliskiej Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach. Choć placówki te nie mają własnych basenów, skorzystały z oferty basenu w Centrum Kultury Fizycznej w sąsiednich Brzezinach.

– Jeśli są chęci władz samorządowych, to pojawią się i możliwości. Jeśli nie można już dostać środków z programu „Umiem pływać”, to można wysupłać z rezerw finansowych. Widziałem radość tych dzieci, że znowu mogą „poszaleć”, ruszać się, pływać. Jesteśmy im to winni. Kazaliśmy im siedzieć w domach, teraz dajmy im możliwości ruchu – zaznacza Mikołaj Pawlak i apeluje do wszystkich samorządów w Polsce, aby wsparły szkoły, finansując dodatkowe zajęcia na basenie dla uczniów.