Jest umowa. Starostwo będzie płacić za utrzymanie rodzeństwa z Izdebek

Starostwo Powiatowe w Brzozowie będzie płacić za utrzymanie dziesięciorga rodzeństwa z Izdebek, które są pod opieką sióstr służebniczek w Starej Wsi. Siostry podpisały właśnie z brzozowskim starostą umowę o finansowanie. – To kończy spór, który nigdy nie powinien powstać. Cieszę się, że dzieci mają zapewnione środki na utrzymanie i leczenie – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Rodzeństwo z Izdebek zostało odebrane rodzicom, a ojciec trafił do więzienia za czyny kazirodcze. Początkowo groziło im rozdzielenie, ostatecznie cała dziesiątka trafiła pod opiekę Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi.

Mimo sądowego wyroku powstał jednak spór między samorządami, kto ma płacić na utrzymanie dzieci. Kolejne wnioski do sądów i Samorządowego Kolegium Odwoławczego przeciągały rozstrzygnięcie, a siostry ponosiły koszty utrzymania i leczenia dzieci, których kwota sięgnęła już kilkuset tysięcy złotych.

W sprawę osobiście zaangażował się Rzecznik Praw Dziecka. Po kolejnej interwencji Starosta Brzozowski podpisał z siostrami służebniczkami umowę o przekazywaniu środków finansowych  na utrzymanie rodzeństwa. Umowa przewiduje także pokrycie przez starostę kosztów utrzymania poniesionych przez siostry od sierpnia 2020 roku.