Rzecznik życzy dzieciom wakacji pełnych uśmiechu

To już dzisiaj! Kończy się ten trudny i wyczerpujący rok szkolny, a zaczynają wakacje. Z tej okazji Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak napisał specjalny list do uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników oświaty:

 

Kochane Dzieci! Drodzy Nauczyciele i Pracownicy oświaty! 

Wszyscy zasługujecie dzisiaj na świadectwa z czerwonym paskiem. Za to, jak wspaniale daliście sobie radę w tym okropnie trudnym roku pandemii. Zamykanie i otwieranie szkół; lekcje w klasach, a potem zdalne, a za chwilę hybrydowe; nauka w szkole i w domu, z książek, przez internet, razem z kolegami, a za chwilę samotnie – w swoim pokoju, gdy za ścianą pracują rodzice… 

Zaledwie kilkanaście miesięcy wcześniej o świecie w maseczce i izolacji mówiły tylko książki i filmy fantastyczne. Naukę zdalną oglądaliśmy w reportażach z dalekiej Australii. I nagle trach! Jeden mały, ale wyjątkowo złośliwy wirus postawił cały świat na głowie. Jedni poradzili sobie z tym lepiej, drudzy gorzej, wielu z nas pandemia dotknęła osobiście, niestety wiele rodzin spotkały tragedie. Ale najważniejsze jest to, że jesteśmy tu i teraz, znowu razem, silniejsi niż kiedyś. Lepiej potrafimy docenić to, co mamy w życiu. Jak wielką radość mogą nam dać zwykłe codzienne czynności w otoczeniu ludzi, których lubimy i kochamy. 

Dlatego życzę Wam wszystkim wspaniałych wakacji, w gronie rodziny, koleżanek i kolegów. Życzę, byście zapomnieli przez te dwa miesiące o wszelkich troskach, zaległych lekcjach, niezrealizowanych „jednostkach programowych”. One nie zginą i od września weźmiemy się za nadrabianie. Ale teraz ciężkie plecaki na bok, podręczniki do szuflad, laptopy na półkę. Chwytajcie za piłki, rakietki, rowery i ruszajcie na dwór. 

Jako Rzecznik Praw Dziecka na najbliższe dwa miesiące wyznaczam Wam specjalne zadania: 
1. łapać jak najwięcej świeżego powietrza; 
2. zwiedzić jak najwięcej nowych, pięknych miejsc;
3. zrobić jak najwięcej wesołych, ciekawych zdjęć;
4. rozegrać mnóstwo meczów, gier rodzinnych i zobaczyć tyle wschodów i zachodów słońca nad morzem, jeziorem czy w górach, ile się tylko da… 

I najważniejsze – niech uśmiech towarzyszy Wam każdego dnia.

Ahoj wakacje!

Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka