Rzecznik: od wychowania młodego pokolenia zależy nasza przyszłość

Kto będzie wychowany do wartości, będących źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, będzie prawym człowiekiem – tymi słowami nawiązującymi do preambuły polskiej Konstytucji zwrócił się Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak do uczniów Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Łodzi podczas uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

 Od Was, młodych ludzi, zależy przyszłość nas wszystkich, przyszłość naszej Ojczyzny. Jeśli nauczycie się rozróżniać wartości prawdziwe i trwałe od modnych i ulotnych, jeśli nabierzecie szacunku dla drugiego człowieka, przyrody, innych kultur, wyrośniecie na prawych ludzi. A prawi ludzie to dobrzy ludzie. Pamiętajcie, każda moda, nawet najbardziej krzykliwa, przeminie. A prawdziwe wartości, wywodzące się z naszej kultury i tradycji chrześcijańskiej, zapisane w Dekalogu i naszej Konstytucji, pozostaną. Bo są prawdziwe – powiedział do uczniów Mikołaj Pawlak.

Rzecznik Praw Dziecka podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego wręczył księdzu prałatowi Tadeuszowi Bednarkowi w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy Srebrny Krzyż Zasługi za działalność społeczną i duszpasterską.

Ksiądz prałat Tadeusz Bednarek jest założycielem katolickich szkół w Łodzi i przez wiele lat kierował tymi placówkami.

Jako absolwent Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi i wychowanek księdza dyrektora ze wzruszeniem przyjąłem prośbę Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, abym osobiście wręczył księdzu odznaczenie. To dla mnie zaszczyt. To dzięki księdzu absolwenci naszych szkół wyruszają w świat wyposażeni w cnoty i zasady, które czynią z nas prawych ludzi. Dobrych ludzi. Dziś niech ten Srebrny Krzyż Zasługi będzie skromnym podziękowaniem za całą tak ważną i potrzebną dla młodych pokoleń działalność księdza dyrektora – podkreślił Mikołaj Pawlak, wręczając księdzu Tadeuszowi Bednarkowi prezydenckie odznaczenie.

Rzecznik wręczył również Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Pani Dyrektor Czesławie Dresler i Pani Dyrektor Teresie Lesiak.