Rzecznik wręczył Złoty Krzyż Zasługi szefowej Fundacji Gajusz

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy wręczył Złoty Krzyż Zasługi za działalność społeczną i charytatywną oraz popularyzowanie idei hospicyjnej prezes Fundacji Gajusz Pani Tisie Żawrockiej-Kwiatkowskiej.

 – Za Waszą pomoc ciężko i nieuleczalnie chorym dzieciom, za Wasz codzienny trud niesienia ulgi w cierpieniu, za wspieranie rodzin i samotnych matek w kryzysie – należą Wam się słowa najwyższego uznania. Jesteście wspaniali, dziękuję Wam za to z całego serca. Powiedziała Pani kiedyś, że jesteście fabryką cudów. Niech ta Wasza „produkcja” trwa i trwa – powiedział Mikołaj Pawlak, wręczając prezes Tisie Żawrockiej-Kwiatkowskiej Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezes Fundacji Gajusz, od 1998 r. pomaga dzieciom ciężko i nieuleczalnie chorym. Impulsem do założenia organizacji był tragiczny moment życia jej syna Gajusza. Miał 8 miesięcy, przebywał w szpitalu prawie od urodzenia. Lekarze zaczęli przygotowywać matkę na jego śmierć. Obiecała wtedy, że jeśli maluch przeżyje, założy fundację, która będzie opiekowała się chorymi dziećmi. Kilka dni później Gajusz wyzdrowiał, a ona dotrzymała słowa.

23 lata później Fundacja Gajusz jest jedną z największych organizacji pozarządowych w woj. łódzkim, a pod względem działań i liczby podopiecznych wyróżnia się w skali kraju. Prowadzi hospicja dziecięce, Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny Tuli Luli oraz Centrum Terapii i Pomocy Dziecku i Jego Rodzinie Cukinia. Każdego roku wspiera ponad 500 rodzin, które znalazły się w kryzysowej sytuacji. Organizacja zatrudnia ponad 130 osób i ma prawie 500 wolontariuszy.

Najnowsze dokonanie szefowej Gajusza to utworzenie kameralnego domu dziecka. Prowadzi go Fundacja Moje Drzewko Pomarańczowe. Swoje miejsce na ziemi znalazło tu ośmioro dzieci w wieku od 4 do 17 lat. Każde z nich ma za sobą traumatyczne przeżycia. Wszystkie korzystają z terapii w Centrum Cukinia.