Wielki konkurs Rzecznika na najciekawsze prace plastyczne o prawach dziecka

Rowery, zestawy do darta, namioty, sprzęt do gry w badmintona i ping-ponga, piłki, koszulki sportowe, ale także czytniki e-booków i słuchawki bezprzewodowe… Takie są nagrody w tegorocznym konkursie Rzecznika Praw Dziecka na najlepsze prace plastyczne o tematyce związanej z prawami dziecka. Prace można tworzyć w dowolnej technice.

Zeszłoroczny konkurs ogłoszony dla wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w związku z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka – obchodzonym corocznie 20 listopada, ustanowionym uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 7 listopada 2014 r. dla upamiętnienia 25. rocznicy przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o prawach dziecka – cieszył się ogromnym powodzeniem. Do Biura Rzecznika nadesłano ponad 3,5 tysiąca prac – wszystkie piękne, wszystkie wspaniałe i komisja konkursowa miała wielki problem z wyłonieniem zwycięzców.

W tym roku koronawirus niestety nie odpuszcza i zapewne nie odbędą się plenerowe zabawy i festyny z okazji obchodów dnia praw dziecka. Dlatego w tym roku Rzecznik Praw Dziecka ponownie ogłasza konkurs plastyczny dla wszystkich uczniów w Polsce. Tym razem główne nagrody są sportowe.

Szkoły zainteresowane udziałem w konkursie powinny do dnia 17 grudnia 2021 r. zgłosić swój udział, przesyłając wypełniony formularz zgłoszenia oraz skany lub zdjęcia wybranych prac plastycznych wraz z imieniem i nazwiskiem autora (lub autorów) i informacją o kategorii wiekowej – na adres email: konkurs@brpd.gov.pl.

Każda szkoła może nadesłać maksymalnie 3 prace plastyczne autorstwa uczniów w każdej z kategorii wiekowych (najlepsze zdaniem osób oceniających prace na poziomie szkoły). Organizatorzy ustalili trzy kategorie wiekowe. Dwie dotyczą szkół podstawowych: kl. I-IV, kl. V-VIII, jedna przeznaczona jest dla szkół ponadpodstawowych. Prace będą oceniane osobno dla każdej kategorii wiekowej. Prace mogą być wykonane dowolną techniką i w dowolnym formacie.

Spośród nadesłanych zgłoszeń 3-osobowa komisja konkursowa, powołana przez Rzecznika Praw Dziecka wybierze po maksymalnie 20 najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej, które zostaną poddane szczegółowej ocenie, w celu wybrania trójki laureatów w każdej kategorii wiekowej oraz pozostałych wyróżnionych prac.

Komisja ogłosi decyzję do 10 stycznia 2022 r.

Zwycięzcy – wybrani przez Komisję autorzy najlepszej pracy w każdej kategorii wiekowej – otrzymają za pośrednictwem swojej szkoły zestawy nagród rzeczowych zwycięzcy, ufundowane przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka. Zestawy nagród rzeczowych zwycięzcy będą obejmowały: rower, namiot plażowy, czytnik e-booków, słuchawki bezprzewodowe, ręcznik sportowy, zestaw do gry w badmintona, zestaw do gry w ping-ponga, piłkę, koszulkę sportową, czapkę z daszkiem.

Laureaci – wybrani przez Komisję autorzy dwóch pozostałych najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej – otrzymają za pośrednictwem swojej szkoły zestawy nagród rzeczowych laureata: zestaw do darta, namiot plażowy, czytnik e-booków, słuchawki bezprzewodowe, ręcznik sportowy, zestaw do gry w badmintona, zestaw do gry w ping-ponga, piłkę, koszulkę sportową, czapkę z daszkiem.

Autorzy pozostałych 10 prac wybranych jako wyróżnione otrzymają zestawy nagród rzeczowych wyróżnionego: czytnik e-booków, słuchawki bezprzewodowe, ręcznik sportowy, zestaw do gry w badmintona, zestaw do gry w ping-ponga, piłkę, koszulkę sportową, czapkę z daszkiem.

Szczegóły konkursu, formularze zgłoszenia oraz regulamin można znaleźć w poniższych plikach:

Ogłoszenie o konkursie na prace plastyczne z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka 2021

Załącznik nr 1 do Ogłoszenia konkursowego

Załącznik nr 1 do Ogłoszenia konkursowego (Word)

Załącznik nr 2 do Ogłoszenia konkursowego

Regulamin konkursu plastycznego z okazji ODPD

Na zdjęciu jedna ze zwycięskich prac ubiegłorocznego  konkursu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, autorka: Julia Ludwicka, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy.

Pozostałe prace nagrodzone w konkursie plastycznym Rzecznika Praw Dziecka