Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przedstawił na konferencji „Dziecko – Rodzina – Szkoła. Porozmawiajmy o relacjach” w Centrum Edukacji Nauczycielskiej w Giedlarowej wyniki badań naukowych jakości życia dzieci i młodzieży. Wyniki pokazują, że szkoła i rodzina są dla młodych najsilniejszym wsparciem, a także wskazują jak bardzo młodzi potrzebują naszej uwagi i miłości. Rzecznik spotkał się również z uczniami szkół w gminie Leżajsk.

W konferencji wzięli udział m.in. dyrektorzy szkół z gminy Leżajsk, samorządowcy, działacze społeczni i rodzice. Rzecznik przedstawił wyniki badań – największych takich badań w Polsce od dwóch dekad – wskazując, jak bardzo mijają się one z medialnymi, złymi ocenami polskiej szkoły i rodziny. Specjaliści analizujący wyniki badań wskazują, że wbrew mitom to szkoła i rodzina są najważniejszymi czynnikami wspierającymi młodych ludzi, co ma szczególne znaczenie w zaobserwowanym znacznym pogorszeniu stanu psychicznego dzieci i młodzieży.

Rzecznik Praw Dziecka wręczył także Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Jaromirowi Burkowi i Piotrowi Paulowi z Ochotniczej Straży Pożarnej w Giedlarowej oraz Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Dębno, podkreślając, jak wielki szacunek wzbudza i jak bardzo potrzebna jest lokalnej społeczności ich wieloletnia działalność na rzecz dzieci.

Wcześniej Mikołaj Pawlak odwiedził szkoły podstawowe w gminie Leżajsk. Zasiadł w jury konkursu plastycznego i osobiście wręczył nagrody i dyplomy laureatom. Były też występy młodych artystów, wspólne zabawy, a nawet mini zawody piłkarskie w strzelaniu rzutów karnych – bramkarzem był… Rzecznik Praw Dziecka.

Młodzi zawodnicy nie dali mi żadnych szans. Ich strzały były silne, precyzyjne i niemożliwe do obrony. Rosną mam godni następcy Roberta Lewandowskiego – podsumował Mikołaj Pawlak.

Rzecznik Praw Dziecka pasował także na przedszkolaków grupę maluchów z oddziału przedszkolnego.