Zrób z Mikołajem świąteczne ozdoby

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak i dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury „Ochota” w Warszawie przygotowali świąteczne niespodzianki. Nagrali filmy z instrukcją, jak samemu zrobić przepiękne ozdoby na choinkę. Filmy będą opublikowane na naszej stronie internetowej i na kontach w serwisach społecznościowych. Dziś premiera… figurki Św. Mikołaja.

Najpiękniejsze ozdoby choinkowe to te, które się samemu zrobi. Nie potrzeba do tego ani wielkich umiejętności plastycznych, ani specjalistycznych narzędzi. Wystarczy zebrać trochę podstawowych materiałów plastycznych i zarezerwować czas, by uważnie obejrzeć nasze filmy z instrukcją i przeczytać dokładne opisy pod filmami.

Z pomocą rodziców praca nie powinna sprawić kłopotu nawet młodszych dzieciom. Za to satysfakcja całej rodziny z wyjątkowych, oryginalnych zabawek na choinkę murowana.

Pierwszy film, który publikujemy w Mikołajki, pokazuje jak wykonać figurkę Św. Mikołaja. Poniżej filmu zamieszczamy dokładną instrukcję krok po kroku.

 

Potrzebne materiały:

 1. Karton
 2. tkanina
 3. papier
 4. 2 pompony
 5. flamastry
 6. klej
 7. zszywacz do papieru
 8. nożyczki

Instrukcja krok po kroku:

 1. Mikołaj. Z rogu czerwonego papieru wycinamy trójkąt o zaokrąglonej podstawie. Jego wysokość będzie wysokością Mikołaja.
 2. Pasek. Na ¼ wysokości od podstawy czerwonego trójkąta rysujemy czarny pasek Mikołaja. Możemy go ozdobić złotą klamrą. Pasek musi być tak samo zaokrąglony jak podstawa trójkąta.
 3. Czapka. Z kolorowej tkaniny wycinamy trójkąt o zaokrąglonej podstawie o wysokości ¼ wysokości czerwonego trójkąta.
 4. Twarz. Z żółtego/różowego papieru wycinamy koło, tak aby zmieściło się w czubku czerwonego trójkąta. Naklejamy go z czapką tak, aby czapka przylegała do czubka czerwonego trójkąta, a spod czapki wystawała połowa koła, która będzie twarzą Mikołaja. Na twarzy czarnym flamastrem rysujemy oczy.
 5. Broda. Z białego papieru wycinamy 2 długie trójkąty. Pierwszy o szerokości twarzy Mikołaja i tak długi, aby sięgał do podstawy czerwonego trójkąta. Drugi musi być węższy i krótszy. Naklejamy je na twarz Mikołaja jeden na drugim, nakładając klej tylko na ich podstawy. Nożyczkami wywijamy oba trójkąty do góry, aby stworzyć loczki.
 6. Wykończenie. Przyklejamy pompony w miejscu nosa Mikołaja i na czubku czapki. Zwijamy całą pracę, łącząc ze sobą rogi czerwonego trójkąta i zszywamy je zszywaczem. Jeśli chcemy powiesić Mikołaja na choince, doklejamy z tyłu czapeczki pętelkę ze wstążeczki.