Jak z muszki zrobić świąteczny łańcuch

Dziś dłuuuuga praca przed Rzecznikiem Praw Dziecka Mikołajem Pawlakiem i dziećmi z Młodzieżowego Domu Kultury „Ochota” w Warszawie. Na świątecznym filmie pokażą, jak wykonać łańcuch na choinkę. Oryginalny, bo z wykorzystaniem… muszki i słomki. Najpiękniejsze ozdoby choinkowe to te, które się samemu zrobi. Nie potrzeba do tego ani wielkich umiejętności plastycznych, ani specjalistycznych narzędzi. Wystarczy zebrać trochę podstawowych materiałów plastycznych i zarezerwować czas, by uważnie obejrzeć nasze filmy z instrukcją i przeczytać dokładne opisy pod filmami.

Z pomocą rodziców praca nie powinna sprawić kłopotu nawet młodszym dzieciom. Za to satysfakcja całej rodziny z zabawek na choinkę murowana.

To już trzeci film z naszego świątecznego cyklu – w pierwszym pokazaliśmy, w jaki sposób wykonać figurkę Św. Mikołaja, a w kolejnym – wyjątkową, bo papierową bombkę.

Poniżej filmu zamieszczamy dokładną instrukcję krok po kroku, jak wykonać oryginalny łańcuch.

Potrzebne materiały:

słomkipapierkoraliki z oczkiemtaśma klejącadziurkaczsznureknożyczki

Instrukcja krok po kroku:

1. Słomki. W zależności od długości słomki przecinamy ją na pół lub na 3 części tej samej długości.

2. Muszki. Wycinamy z kolorowego papieru kwadraty o boku odpowiadającym długości pociętych słomek. Składamy je w harmonijki i każdą z nich zaklejamy na środku taśmą, tak aby powstała muszka.

3. Dziurkacz. Dziurkujemy muszki na środku (zamiast dziurkacza można użyć gwóźdź).

4. Sznurek. Odcinamy tak długi kawałek sznurka, jak długi ma być łańcuch. Na jednym końcu nawlekamy koralik i zawiązujemy pętelkę.

5. Nawlekanie. Nawlekamy elementy łańcucha w następującej kolejności: słomka, koralik, muszka, koralik, słomka… Za ostatnim koralikiem zawiązujemy pętelkę.