Jak zdobyć własną gwiazdę

Gwiazda wieńczy choinkowe dzieło – Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak i dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury „Ochota” w Warszawie pokazują na filmie, jak wykonać własną gwiazdę na choinkę. To ostatni film z naszego świątecznego cyklu, w którym możecie zobaczyć, jak w prosty domowy sposób zrobić oryginalne ozdoby choinkowe.

Nie potrzeba do tego ani wielkich umiejętności plastycznych, ani specjalistycznych narzędzi. Wystarczy zebrać trochę podstawowych materiałów plastycznych i zarezerwować czas, by uważnie obejrzeć nasze filmy z instrukcją i przeczytać dokładne opisy pod filmami.

Z pomocą rodziców praca nie powinna sprawić kłopotu nawet młodszym dzieciom. Za to satysfakcja całej rodziny z zabawek na choinkę murowana.

To już czwarty film z naszego świątecznego cyklu – w pierwszym pokazaliśmy, w jaki sposób wykonać figurkę Św. Mikołaja, a w kolejnych – papierową bombkę oraz łańcuch ze słomek i muszek.

Poniżej filmu zamieszczamy dokładną instrukcję krok po kroku, jak wykonać gwiazdę.

 

 Potrzebne materiały:

karton

papier

taśma klejąca

wstążka lub drut

klej

papier

Instrukcja krok po kroku:

  1. Promienie. Z brokatowego kartonu wycinamy 8 promieni gwiazdy. Każdy z promieni powinien mieć kształt latawca – na szczycie (między krótszymi bokami) latawiec musi mieć kąt prosty. Najlepiej przygotować szablon. Na papierze w kratkę rysujemy wzór, zachowując kąt prosty w szczytowej części. Proporcje pomiędzy częściami latawca powinny wynosić 1 do 2. Potem szablon należy odrysowywać na brokatowym papierze. Wszystkie promienie gwiazdy muszą być równe i symetryczne.
  2. Układanie. Układamy promienie błyszczącą/ozdobną stroną do góry. Pierwsze 4 promienie układamy koło siebie, tak aby szczyty latawca stykały się ze sobą, a dłuższe części były na zewnątrz. Na środek naklejamy koło z papieru (koła nie będzie widać, wystarczy kawałek papieru zeszytowego lub kartki z drukarki). Wierzch smarujemy klejem i układamy pozostałe 4 promienie na przemian z pierwszymi.
  3. Ozdabianie. Na wierzch gwiazdy naklejamy koło, które zamaskuje miejsce klejenia. Gwiazdę można udekorować elementami wyciętymi z ozdobnego papieru lub ozdobić flamastrami.
  4. Mocowanie. Na tylnej stronie gwiazdy taśmy klejącą mocujemy wstążkę lub drut, który pozwoli zawiesić gwiazdę na choince.