Rzecznik odznaczył tatrzańskich społeczników

Lekarze, nauczyciele, działacze społeczni, artyści. Wszystkich ich łączy jedno – swoje życie zawodowe poświęcili dzieciom, pomagając im i przekazując ogromną wiedzę i doświadczenie. Rzecznik Praw Dziecka podczas pobytu w gminie Poronin i Starostwie Powiatu Tatrzańskiego wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka grupie zasłużonych dla miejscowej społeczności osób.

– To dla mnie zaszczyt, że mogłem uhonorować tak wspaniałe i zasłużone w działalności na rzecz dzieci osoby. Od każdej z nich można się wiele nauczyć, a poznając działalność tych niezwykłych ludzi, łatwiej jest też zrozumieć, że najważniejsza w życiu jest pasja, dzięki której każdy zawód można wykonywać z ogromnym pożytkiem dla społeczności, w której żyjemy – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka to polskie odznaczenie resortowe – ustanowione 15 lutego 2013 roku rozporządzeniem Prezydenta RP – które jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka.

 

Lista odznaczonych przez Rzecznika Praw Dziecka w dniach 9 i 10 lutego 2022 r.:

Jan Ustupski – zakopiański lekarz pediatra, szczerze oddany dzieciom. Człowiek niezwykle ceniony w środowisku i szanowany przez rodziców. Oprócz pracy zawodowej przez wiele lat był Prezesem Tatrzańskiej Fundacji Pomocy Społecznej. Dzięki jej działalności m.in. setki dzieci z rodzin objętych pomocą społeczną mogły w okresie wakacji wyjechać nad morze.

Elżbieta Murasiewicz – całe swoje życie zawodowe poświęciła dzieciom pozbawionym domu rodzinnego. Ponadto przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora Domu Dziecka „Jaszczurówka” w Zakopanem. Obecnie jest na emeryturze.

Janina i Władysław Filarowie – już podczas studiów działali jako wolontariusze w krakowskich domach dziecka. Potem pracowali jako wychowawcy, by ostatecznie oddać się całkowicie dzieciom, zakładając rodzinny dom dziecka. Prowadzą go już blisko 28 lat, a miejsce w ich domu znalazło już 30 podopiecznych. Swoim doświadczeniem państwo Filarowie dzielili się m.in. z kandydatami na rodziny zastępcze i studentami.

Małgorzata Tlałka-Długosz – wybitna narciarka i działaczka społeczna. Od kilku lat jest Prezesem Fundacji Integracji przez Sport „HANDICAP” Zakopane, grupując wokół siebie liczną grupę dzieci. Jest dla nich trenerem, oparciem, autorytetem i wielką osobowością. Z najlepszymi zawodnikami jeździ na zawody narciarskie, gdzie zdobywają liczne trofea.

Andrzej Antoni Sekuradzki – stworzył podwaliny pod Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zakopanem. Stowarzyszenie działa już prawie 30 lat, prowadząc m.in. Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy.

Janina Kovács – góralka z Murzasichla, lekarz pediatra. Od ponad 45 lat zajmuje się leczeniem dzieci. Pracowała m.in. w Szpitalu Powiatowym im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, a od stycznia 2000 r. pracuje w SPZOZ w Poroninie. Opiekuje się dziećmi z Gminy Poronin w ramach medycyny szkolnej.

Krystyna Zabrzewska – nauczycielka i działaczka społeczna. Przez 34 lata pełniła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej im. Antoniny Tatar w Suchem. Jest inicjatorką, a od 2008 r. prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Podtatrza, które zrealizowało łącznie 28 projektów (unijnych i zadań publicznych), w tym 17 skierowanych do uczniów. Utworzono m.in. Centrum Wsparcia Uczniów Zdolnych w ramach projektu „Małopolskie Talenty”.

Zespół Regionalny im. Jana Jędrola „Regle” z Poronina – działa od prawie 30 lat pod patronatem Związku Podhalan oddział Poronin. Kierownikiem jest pani Maria Dawidek. Zespół liczy około 150 członków, działając w 4 grupach wiekowych – poczynając od dzieci przedszkolnych, poprzez młodzież, dorosłych członków oraz grupę seniorów. „Regle” kultywują bogate zwyczaje Podhala, promując swoją miejscowość w Polsce i Europie.

Zespół Regionalny „Zbójnicek” – został założony w Zębie w 1964 r., a ponad 30 lat temu dla najmłodszej grupy wiekowej powstał „Mały Zbójnicek”. Od 2005 r. zespołem kierują Małgorzata i Tomasz Słodyczkowie. Obecnie zespół liczy ok. 100 członków. Jego działalność obejmuje przede wszystkim śpiew, taniec i muzykę Skalnego Podhala. Przy zespole organizowana jest też od kilku lat nauka gry na góralskich instrumentach muzycznych.

Zespół Regionalny „Mali Bystrzanie” – zespół „Bystrzanie” z Nowego Bystrego powstał w 1988 r., działając na początku pod nazwą „Szarotki”. Po zmianie nazwy powołano również zespół dziecięcy „Mali Bystrzanie”, w którym obecnie uczy się i tańczy około 30 dzieci. Kierownikiem jest pani Jadwiga Jarosz. Zespół odnosi wiele sukcesów – w ostatnim czasie zdobył III miejsce na Festiwalu Lachów i Górali w Piwnicznej Zdroju w kategorii grup młodzieżowych.

 

Rzecznik odznaczył tatrzańskich społeczników