Udana ewakuacja rodzin z chorymi dziećmi z Ukrainy

Ukraińskie dzieci ze zbombardowanych domów dziecka, szpitali i te najpoważniej chore z hospicjów potrzebują natychmiastowej pomocy. W akcję ich sprowadzania do Polski są zaangażowane polskie fundacje, w tym: Fundacja Gajusz z Łodzi, Łódzkie Hospicjum dla dzieci Łupkowa, Hospicjum Domowe Caritas w Olsztynie, Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Wsparciem służy Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który pojechał w głąb Ukrainy i przywiózł do kraju czwórkę dzieci i ich rodziny. Nie byli w stanie samodzielnie dotrzeć do granicy.

Fundacja Gajusz od wybuchu wojny koordynuje ewakuację chorych dzieci z Ukrainy i pomoc humanitarną dla najbardziej potrzebujących. Z powodu działań wojennych decyzje podejmowane są na bieżąco i są one niestandardowe.

Akcję przywiezienia do Polski grupy dzieci wsparły oddziały ukraińskiej samoobrony, które pokierowały kolumnę samochodów Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka, tak aby ominąć najbardziej niebezpieczne miejsca i wojska rosyjskiego agresora. Na granicy z Polską pomogła ukraińska policja, straż graniczna i wojsko, które przepuściły konwój z chorymi dziećmi bez kolejki. Dzieci już są pod opieką polskich lekarzy.

Rzecznik gorąco dziękuje wszystkim osobom, które bezinteresownie pomagały w organizacji konwoju.

Rzecznik Mikołaj Pawlak apeluje o wsparcie, w tym również finansowe, wszystkich polskich fundacji, które zajmują się pomocą dla najmłodszych – ze środków tych opłacane są transporty chorych dzieci z Ukrainy do Polski.

Rzecznik Praw Dziecka zwraca się również do Ministra Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia o sfinansowanie pobytu i leczenia w Polsce wszystkich nowych ukraińskich podopiecznych.