„Zawsze możecie na nas liczyć…” – list polskich uczniów do dzieci z Ukrainy

Poruszająca inicjatywa szkoły w Różycy koło Koluszek (woj. łódzkie). Dzieci napisały list do mieszkańców zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, by okazać swoje wsparcie – szczególnie dla ukraińskich dzieci, które już ponad miesiąc żyją uwięzione w zrujnowanych przez najeźdźców miastach i wsiach, wśród huku bomb i pocisków. List przekazały Rzecznikowi Praw Dziecka Mikołajowi Pawlakowi.

„Chcielibyśmy powiedzieć Wam, że zawsze możecie liczyć na nas – Polaków. Dopiero dzisiaj widać, jak bardzo ważny jest pokój na świecie. (…) W XXI wieku nikt nie spodziewał się, że dojdzie do sytuacji, gdy nie możemy zrobić zakupów, bądź wybrać się na najzwyklejszy spacer. Są jeszcze ludzie, którzy pamiętają i potrafią opisać, jak to jest, gdy po ulicach jeżdżą czołgi, jak straszne jest, gdy nie możemy mieć pewności, że jutro nasz dom będzie jeszcze stał w tym samym miejscu” – napisali autorzy listu podpisanego przez całą społeczność Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Różycy. I dodali, że bardzo współczują ukraińskim rówieśnikom.

Jak wyjaśnia w piśmie do Rzecznika Praw Dziecka dyrektor szkoły Aneta Mrówka, napisany przez dzieci list to jedno z działań w ramach międzynarodowego projektu „Pragnienie POKOJU — Desire for PEACE”, który ma na celu okazywanie wsparcia dla mieszkańców Ukrainy, a także propagowanie wolności i pokoju na świecie poprzez zwiększanie świadomości dzieci i młodzieży. Biorą w nim udział szkoły z różnych krajów Europy.

– Poruszający list dzieci ze szkoły w Różycy to nie tylko dowód ich wsparcia dla rówieśników z Ukrainy, lecz także sposób na poradzenie sobie z trudnymi emocjami, które od kilku tygodni przytłaczają większość dzieci i młodzieży. Jestem pełen uznania dla społeczności szkoły w Różycy i dla wszystkich uczniów i nauczycieli. Każda rozmowa, każdy list, każda zbiórka i pomoc dla uchodźców jest teraz na wagę złota – skomentował Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.