Talentowskaz Rzecznika dla uczniów szkół średnich

Uczniowie szkół średnich stają na progu dorosłego życia. Pojawia się u nich wiele pytań, jaką drogę wybrać, kim być, co robić. Rzecznik Praw Dziecka rozpoczął w szkołach w Brzezinach (woj. łódzkie) cykl ogólnopolskich warsztatów „Talentowskaz”, które pomogą młodym ludziom uwierzyć w siebie, odnaleźć talenty i siłę, aby najbliższa przyszłość była dla nich nadzieją i szansą, a nie obawą.

– Każdy ma talent, tylko wielu o tym nie wie albo go nie rozwija, ulegając negatywnemu wpływowi swojego otoczenia, od którego nieustannie słyszy: nie da się, nie uda, nie warto. Dlatego tak ważne jest wyposażenie młodych ludzi w wiarę w siebie, moc do podejmowania każdego wyzwania. Bo to są wspaniali ludzie, którzy mogą wszystko. Bo każdy ma talent. Bo każdy jest najbardziej wartościowym człowiekiem na świecie – przekonuje Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Podczas warsztatów „Talentowskaz”, które wygrały w unijnym konkursie wiedzy, edukacji i rozwoju, eksperci pomagają uczniom starszych klas szkół średnich w wykorzystaniu ich potencjału i kompetencji społecznych.

– Dlaczego ze zdolnych dzieci wyrastają niezdolni dorośli? Bo ruszając w swoje dorosłe życie, szybko gubią swoją moc i siłę, a przypominają sobie o talentach dopiero na emeryturze. A wystarczy zaledwie kilka kroków, aby zrozumieć siebie, wydobyć talent i go wykorzystać od samego początku zawodowej kariery. Tu nie ma nic skomplikowanego, tajemnego, tu tylko trzeba uwierzyć w siebie. Tylko tyle i aż tyle – tłumaczy Rafał Opaliński, twórca „Talentowskazu”.

Pierwsze zajęcia ruszyły w brzezińskich: Zespole Szkół Ponadpodstawowych i Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Iwaszkiewicza.