Rzecznik: Polska to centrum pomocy dla ukraińskich dzieci

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podczas konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie

Polska stała się światowym centrum pomocy dla ukraińskich dzieci. Na Zamku Królewskim w Warszawie spotkali się na międzynarodowej konferencji eksperci od pomocy psychologicznej, by zapoznać się z polskim systemem wsparcia dla najmłodszych uchodźców.

Rozpoczynając konferencję pt.: „Jak chronić i krzewić zdrowie psychiczne dzieci podczas wojny. Ocena i odpowiedź na wpływ traumy w okresie dzieciństwa i dojrzewania”, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przedstawił nadzwyczajne prawne rozwiązania, które wprowadziła Polska, aby wspomóc ukraińskich uchodźców. Dzięki nim dzieci te mają w naszym kraju dostęp do edukacji, opieki medycznej i pomocy socjalnej. Z kolei – co podkreślił Rzecznik – wielkie serca Polaków sprawiły, że schronienie w prywatnych polskich domach znalazły setki tysięcy Ukraińców, głównie matek z dziećmi. To dzięki takiej postawie Polaków nie było konieczności budowy w naszym kraju wielkich obozów dla uchodźców, które znamy z zachodnich państw.

Mikołaj Pawlak zwrócił uwagę, że trauma wojny pozostawia głębokie i trwałe ślady w psychice ofiar, dlatego tak ważne jest natychmiastowe udzielanie wsparcia psychologicznego wszystkim dzieciom, które musiały uciekać przed bombami.

Rzecznik przedstawił uczestnikom konferencji działanie Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12, wskazując na dyżury ekspertów posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim. To szczególnie cenne wsparcie w polskim systemie ochrony zdrowa, który na bieżąco jest dostosowywany do wyzwań związanych z konsekwencjami ataku Rosji na Ukrainę.

W trakcie obrad odczytano m.in. list Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, która także wskazywała na pilną potrzebę pomocy psychologicznej dla najmłodszych ofiar wojny.

Konferencję w Warszawie udało się zorganizować dzięki prof. Ernesto Caffo, światowej sławy ekspertowi do spraw pomocy psychologicznej dla dzieci, twórcy włoskiego telefonu zaufania.