Prezydent RP powołał Rzecznika do Rady do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania

Prezydent RP Andrzej Duda powołał dziś Radę do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Jednym z członków Rady został Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Po wręczeniu nominacji odbyło się pierwsze posiedzenie Rady.

– Dziękuję Panu Prezydentowi za ogromne zaufanie i zaproszenie do udziału w pracach Narodowej Rady Rozwoju – Rady do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania. Postaram się godnie wywiązać z tej misji – skomentował po odebraniu nominacji z rąk Prezydenta RP Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Podczas spotkania Prezydent wskazywał, że największym zagrożeniem społecznym jest problem demograficzny. Jak dodał, program 500 plus poprawił sytuację rodzin wielodzietnych, ale nie przyniósł efektu dla demografii. Andrzej Duda poprosił członków Rady, aby zajęli się problemami związanymi z demografią. Zaznaczył też, że ważnym tematem jest zdrowie psychiczne najmłodszych po pandemii Covid-19.

– Uznaliśmy, że trzeba połączyć edukację z rodziną i wychowaniem, bo jest to najlepsza droga do tego, co chcemy osiągnąć, a tym celem jest sprawnie działające na przyszłość, bezpieczne i dobrze prosperujące polskie państwo. Nie będzie go bez silnej, mocno umocowanej strukturalnie i zabezpieczonej polskiej rodziny. Nie będzie polskiego państwa i nie będzie polskiej rodziny bez dobrej edukacji – i w rodzinach, i w szkołach – podkreślał Prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu.

W skład Rady do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania zostali powołani: Andrzej Waśko – Przewodniczący Rady, Paweł Szrot, Antoni Buchała, Dariusz Cupiał, Jolanta Dobrzyńska, Dorota Dziamska, Joanna Krupska, Mikołaj Pawlak, Elżbieta Rafalska, Wojciech Starzyński, Grzegorz Sudoł, Anna Zalewska, Liliana Zientecka.

Rada będzie zajmowała się m.in.: analizowaniem uwarunkowań dotyczących funkcjonowania polskich rodzin, edukacji oraz rozwiązań służących wychowaniu, a także analizowaniem prowadzonych działań publicznych wspierających rodziny, poprawiających sytuację demograficzną Polski, służących rozwojowi edukacji i wdrażaniu programów wychowawczych oraz przygotowywaniem dla Prezydenta RP opinii i ekspertyz dotyczących sytuacji polskich rodzin, stanu edukacji, rozwiązań wspierających wychowanie i opracowywaniem założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych z tego zakresu.

Prezydent RP powołał Rzecznika do Rady do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania

Zdjęcia: Marek Borawski, Kancelaria Prezydenta RP