Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Tomaszowie Mazowieckim. Wystąpi Golec ᶸOrkiestra

Finał Mini Mundialu, zawody sportowe z Idą Nowakowską, koncert GOLEC ᶸORKIESTRA i wiele, wiele innych atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, rodziców i pedagogów przygotowano w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, które w tym roku odbędą się w Tomaszowie Mazowieckim. Do Tomaszowa przyjedzie Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Patronat nad wydarzeniem objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

W rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka – 20 listopada 1989 r. – co roku w Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Rzecznik Praw Dziecka organizuje w tym okresie uroczyste obchody tego święta prawa, zapraszając do współpracy miasta w całej Polsce. W tym roku impreza odbędzie się w Tomaszowie Mazowieckim.

Polska ma największe na świecie zasługi w tworzeniu praw chroniących dobro dzieci. To właśnie my, Polacy, wnieśliśmy największy wkład w stworzenie światowego systemu ochrony praw dziecka. Inicjatorami i współtwórcami Konwencji o Prawach Dziecka byli prawnicy z Państwowej Akademii Nauk. Konwencja jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka – przyjęły ją prawie wszystkie państwa na świecie.

Wśród gości honorowych tegorocznych obchodów znajdą się osoby, których poświęcenie w pracy na rzecz dzieci zostanie uhonorowane podczas uroczystej gali finałowej wręczeniem przez Rzecznika Praw Dziecka Honorowych Odznak za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

Odznaka to polskie odznaczenie resortowe ustanowione 15 lutego 2013 r. rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej. Jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka. Na honorowej odznace wokół wizerunku Janusza Korczaka jest napis Infantis Dignitatis Defensori – Obrońcy godności dzieci.

Obchody rozpoczną się 17 listopada od spotkań Rzecznika Praw Dziecka i psychologów z Dziecięcego Telefonu Zaufania z uczniami tomaszowskich szkół. Odbędą się również otwarte konsultacje dla mieszkańców z prawnikami Biura Rzecznika Praw Dziecka oraz konferencja naukowa.

18 listopada w Arenie Lodowej będzie można wziąć udział w specjalnej ślizgawce z niespodzianką.

Na 19 listopada zaplanowana jest Gala Finałowa, również w Arenie Lodowej. Odsłonięta zostanie także tablica pamiątkowa. Do południa rozegrany zostanie finał Mini Mundialu – o puchar Rzecznika i Prezydenta Miasta rywalizować będą zawodnicy – uczniowie szkół podstawowych. Wieczorem zostaną wręczone odznaki Rzecznika Praw Dziecka, a całe wydarzenie zakończy koncert zespołu GOLEC ᶸORKIESTRA.

Galę poprowadzi Ida Nowakowska. Bezpłatne wejściówki na galę i koncert można odebrać w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18.

Program Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Tomaszowie Mazowieckim

Czwartek 17 listopada
– spotkania Rzecznika Praw Dziecka z uczniami szkół podstawowych;
– spotkania psychologów z Dziecięcego Telefonu Zaufania z uczniami szkół podstawowych;
– godz. 9-15 – otwarte konsultacje dla mieszkańców z prawnikami Biura Rzecznika Praw Dziecka w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18;
– konferencja naukowa, podczas której ogłoszone zostaną wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka.

Piątek 18 listopada
– spotkania Rzecznika Praw Dziecka z uczniami szkół podstawowych;
– spotkania psychologów z Dziecięcego Telefonu Zaufania z uczniami szkół podstawowych;
– godz. 9-15 – otwarte konsultacje dla mieszkańców z prawnikami Biura Rzecznika Praw Dziecka w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18;
– godz. 18-19.30 ślizgawka, gry i zabawy na lodzie z udziałem Rzecznika Praw Dziecka i dzieci szkół podstawowych w Arenie Lodowej, ul. Strzelecka 24/26.

Sobota 19 listopada
– godz. 9.30-13 – Mini Mundial piłkarski, finały międzyszkolnych rozgrywek piłkarskich (dla klas IV-VI i VII-VIII) oraz gry i zabawy dla młodych sportowców z udziałem Rzecznika Praw Dziecka, Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego i Idy Nowakowskiej w Arenie Lodowej;
– godz. 14 – otwarcie placówki wsparcia dziennego – świetlicy dla dzieci i młodzieży oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej obchody Dnia Praw Dziecka w Tomaszowie Mazowieckim z udziałem Rzecznika Praw Dziecka i Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego, ul. Św. Antoniego 28;
– godz. 17-19.45 – Gala finałowa w Arenie Lodowej wraz z wieńczącym obchody koncertem gwiazdy wieczoru – GOLEC ᶸORKIESTRA. Bezpłatne wejściówki na galę i koncert w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18.