Pełne atrakcji i emocji obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Tomaszowie Mazowieckim

Latający akrobaci, wyścigi na największej w Polsce Arenie Lodowej, pokazy artystyczne, gry i zabawy – moc atrakcji zawitała do Tomaszowa Mazowieckiego z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Czwartek i piątek były dniami wypełnionymi spotkaniami Rzecznika Praw Dziecka z dziećmi i młodzieżą. A to nie koniec niespodzianek – w sobotę czekają nas finały Mini Mundialu i uroczysta gala, którą poprowadzi Ida Nowakowska, a koncert zagra Golec uOrkiestra!

Miastem gospodarzem tegorocznych obchodów święta praw dzieci został Tomaszów Mazowiecki. W trakcie kilkudniowych obchodów Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak spotyka się z uczniami miejscowych szkół podstawowych. Ich prezentacje na temat praw dziecka – prace plastyczne, występy artystyczne i pokazy sportowe – imponują pomysłowością i dojrzałością. Tomaszowscy uczniowie przygotowali nawet dla Rzecznika zaskakujący quiz, a po jego zakończeniu porwali go do wspólnego tańca.

Podczas licznych gier i zabaw promowany jest również Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 – pracujący w nim psycholodzy także przyjechali z Rzecznikiem do Tomaszowa i rozmawiali z uczniami na temat ich praw i problemów.

Tańce ludowe w Szkole Podstawowej nr 6

Przedstawienie o prawach dziecka w SP nr 7

W siedzibie tomaszowskiego centrum kultury swój dyżur mieli z kolei prawnicy Biura Rzecznika Praw Dziecka, z którymi można było skonsultować się w sprawach z zakresu m.in. prawa rodzinnego.

Wizyta w Szkole Podstawowej nr 1

Tegoroczne obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, obchodzonego co roku 20 listopada w rocznicę przyjęcia przez ONZ Konwencji o prawach dziecka, którą zaakceptowały prawie wszystkie kraje świata, a której projekt stworzyli Polacy, były także okazją do zaprezentowania na konferencji naukowej wyników najnowszych badań przeprowadzonych z udziałem dzieci i młodzieży z całej Polski, które zlecił Rzecznik Praw Dziecka.

Rzecznik przedstawił wyniki badań podczas spotkania w Miejskim Centrum Kultury „Tkacz”

Z „Badania postaw i zjawiska przemocy w stosunku do grup marginalizowanych społecznie wśród nastolatków” wynika, że uczniowie z ubogich rodzin i z niepełnosprawnościami wywołują u polskiej młodzieży największe współczucie, troskę i potrzebę pomagania. Mniej empatyczny i wykazujący obojętność stosunek ma młodzież do osób należących do wspólnoty religijnej i o odmiennej tożsamości płciowej. Wśród badanych uczniów szkół ponadpodstawowych zdarzały się deklaracje co do incydentów związanych z przemocą fizyczną w stosunku do osób marginalizowanych społecznie. Jednak są to wartości na podobnym – marginalnym poziomie i dotyczą w podobnym stopniu każdej analizowanej grupy.

Tegoroczne obchody zakończą się w sobotę finałem Mini Mundialu, czyli rozgrywek piłkarskich uczniów szkół podstawowych z całego Tomaszowa Mazowieckiego, oraz wieczorną uroczystą galą, podczas której Rzecznik Praw Dziecka wręczy Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Finały Mini Mundialu i galę poprowadzi Ida Nowakowska, a cała uroczystość zakończy się koncertem Golec uOrkiestra.

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Tomaszowie Mazowieckim są na bieżąco relacjonowane na kontach społecznościowych Rzecznika Praw Dziecka na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

Wspaniałe prezentacje i pokazy w szkołach podczas Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Tomaszowie Mazowieckim
« z 2 »

 

Ślizgawka z Rzecznikiem w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim