Specjalny dyżur telefonu zaufania dla zmagających się z depresją

Dziecięcy Telefon Zaufania

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. I choć specjaliści Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka codziennie z uwagą wsłuchują się w problemy dzieci i młodzieży zmagającej się z tą chorobą, w tym dniu tym bardziej zachęcają – nie zostawaj z tym sam, jesteśmy dla Ciebie.

Jeśli czujesz się samotny, jesteś przekonany, że nie masz komu się zwierzyć ze swoich problemów, a życie cię przygniata, przez cały rok, całą dobę, w dzień czy w nocy możesz zadzwonić na darmowy numer 800 12 12 12. Dyżurujący przy telefonie zaufania psychologowie chętnie porozmawiają o tym, co cię niepokoi.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją to święto ustanowione w 2001 roku przez Ministerstwo Zdrowia. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.

Niektórym się wydaje, że depresja to jakaś tam przelotna zmiana nastroju. A tak nie jest. To poważna, często trwająca wiele lat, mogąca zagrozić życiu choroba i gdy rozpozna się u siebie jej objawy, nie ma co zwlekać, kryć się z nimi czy tym bardziej ich lekceważyć. Warto o swoich problemach opowiedzieć zaufanej osobie – rodzicom, opiekunom, rodzeństwu, przyjaciółce czy przyjacielowi. Możesz też zadzwonić na całodobowy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 lub napisać na czat.brpd.gov.pl.

Niestety, depresja jest często traktowana jak lenistwo osoby chorującej. Nic bardziej mylnego – tego typu szkodliwe mity mogą znacznie utrudniać diagnozę, jak i leczenie zaburzenia nastroju. Dlatego tak ważne jest, aby zaakceptować i starać się zrozumieć osobę, która choruje na depresję.

Widzisz u siebie objawy depresji? A może ktoś z twoich bliskich na nią cierpi? Nie czekaj, zadzwoń! Pomożemy Ci. Zadzwoń na 800 12 12 12 lub napisz na czat.brpd.gov.pl.

Co powinieneś wiedzieć o depresji

Początek choroby:

Pacjent chorujący na depresję musi czuć obniżony nastrój przez większość dnia, prawie codziennie przez okres co najmniej 2 tygodni.

Objawy:

Podczas tych 2 tygodni pacjent musi mieć co najmniej 5 poniższych objawów: obniżony nastrój, utrata poczucia przyjemności, utrata łaknienia, obniżona masa ciała, problemy ze snem, znużenie, zmęczenie, brak energii, zahamowanie psychoruchowe, pobudzenie, niskie poczucie własnej wartości, odczuwanie poczucia winy, problemy z koncentracją, myśli rezygnacyjne, myśli samobójcze.

Skąd się bierze depresja:

Depresja jest efektem wzajemnego oddziaływania czynników biologicznych, genetycznych, poznawczych, emocjonalnych oraz środowiskowych. Te ostatnie mogą prowadzić do używania substancji psychoaktywnych.

Jak rozpoznać depresję:

To bardzo trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy. Ale nie lekceważ sytuacji, gdy zauważysz u swojego dziecka, kolegi lub koleżanki długotrwały smutek i towarzyszące temu wypowiedzi w stylu: „mam kłopoty w szkole, nie mogę się skupić”, „moje życie nie ma sensu”, „jestem taka/i zmęczona/y, że chyba nie pociągnę już dalej”, „już mi nie zależy”, „często płaczę”, „jestem tylko ciężarem dla innych”, „coś jest ze mną nie tak”. Zadzwoń do nas lub przekonaj tę osobę, by zadzwoniła na 800 12 12 12.