Prezydent Ukrainy dziękuje Polsce

Dziękuję Polsce za pomoc. Dziękuję za działania rzeczników z Polski i Ukrainy na arenie międzynarodowej na rzecz dzieci, ofiar rosyjskich zbrodni – tymi słowami prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do uczestników międzynarodowej konferencji o prawach dziecka „Ukraina: Wojna. Niewyśpiewana kołysanka” w Kijowie. Podczas obrad Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak razem z ukraińskim Rzecznikiem Praw Człowieka Dmytro Łubińcem przedstawili raport o rosyjskich zbrodniach na dzieciach.

Międzynarodowa konferencja poświęcona prawom dzieci została zorganizowana w Kijowie z okazji Dnia Dziecka. Wzięli w niej udział m.in. dyplomaci, a także przedstawiciele europejskich instytucji zajmujących się prawami człowieka, którzy łączyli się online z uczestnikami obrad. Do Kijowa przyjechał Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Gości powitał ukraiński prezydent, który podkreślił, że masowe deportacje dzieci z okupowanych terenów są zbrodnią przeciwko ludzkości.

Mikołaj Pawlak wskazał na konieczność odbudowy tysięcy placówek oświatowych i medycznych na Ukrainie, które Rosja zniszczyła podczas trwającej wojny.

– Zaapelowałem do instytucji Unii Europejskiej o pomoc w odbudowie szkół, przedszkoli i szpitali dziecięcych na Ukrainie, zniszczonych przez najeźdźców. Wręczyłem też ukraińskiemu rzecznikowi moją Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka – udało mu się wyrwać z rąk Moskwy około 400 porwanych dzieci – powiedział Mikołaj Pawlak.